08.12.2022, Perşembe
6 °C / 15 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. İYİ Partili kadınlardan Erdoğan hakkında suç...

İYİ Partili kadınlardan Erdoğan hakkında suç duyurusu

Haber Merkezi - 7 Haziran 2022 Salı - 14:41 İYİ Partili kadınlardan Erdoğan hakkında suç duyurusu

Denizli’de İYİ Partili kadınlar, açıklamasında kadınlara hakaret ettiği gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulundu.

A- A+

İYİ Parti Denizli Kadın Politikaları Başkanı Meral Kocaman, 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen suç duyurusuyla ilgili açıklamasında, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Genel Başkanı olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 01.06.2022 tarihli grup toplantısında, bizlerin burada tekraren ifade etmekten ar edeceğimiz bir ifade ile Türk kadınına alenen hakaret etmiştir” diyerek, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanının tüm televizyonlarda canlı yayında alenen kullandığı ifadenin açıkça hakaret suçunu teşkil ettiği Yargıtay’ın Yerleşik İçtihatlarında sabittir.

Nitekim Sayın Cumhurbaşkanı bu eylemi ile Anayasamızın 103.maddesinde düzenlenen Cumhurbaşkanı yemini de ihlal etmiştir.

Bizler; Türk kadınları adına, tüm kadınlar adına toplumsal ve siyasi vazifemiz gereği Sayın Cumhurbaşkanı’nın suç teşkil eder eylemine istinaden Ankara Cumhuriyet Savcılığı nezdinde şikayette bulunduk.

Haberin DevamıReklam

Sayın Cumhurbaşkanı’nın hakaret suçunu alenen, tüm televizyonlar önünde canlı yayında ve en önemlisi Gazi TBMM çatısı altında işlemiş olmasının ağırlaştırıcı neden olarak değerlendirilmesi, mübrez eylem ile hukuki dayanağını T.C. Anayasası’ndan alan Cumhurbaşkanı yemininin ihlal edilmiş olmasının da soruşturulması talepli olarak şikayet dilekçemizi Sayın Cumhuriyet Savcılığımıza arz ettik.

Bağımsız Türk yargısının şikayetimize istinaden hukukun gereklerini eksiksiz ve adil bir şekilde yapacağına, failin siyasi kimliğinden etkilenmeksizin başta Anayasamız olmak üzere kanunlarımızın emirlerini yerine getireceğine olan inancımız tamdır.

İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanlığı olarak bizler de başlattığımız hukuki sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız.”