09.06.2023, Cuma
18 °C / 27 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Denizli’de hangi parti kaç milletvekili çıkarıyor?

Denizli’de hangi parti kaç milletvekili çıkarıyor?

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 18 Nisan 2023 Salı - 11:05Güncelleme: 18 Nisan 2023 Salı - 11:05
Denizli’de hangi parti kaç milletvekili çıkarıyor?

Seçim günü yaklaştıkça sandık sonuçlarına yönelik araştırma ve anket sonuçları da peş peşe yayımlanmaya devam ediyor. Bunlardan birisini Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk köşesine taşıdı. İl il milletvekili sayılarına yer verilen araştırmaya göre, Denizli’de bir parti milletvekili sayısını 4’e çıkarırken, bir parti de 2 milletvekili eksik çıkaracak.

Saygı Öztürk, bugünkü köşesinde “Hangi ilde, hangi parti kaç milletvekili çıkarır?” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Öztürk, gönüllü olarak seçim araştırmaları yapan Mehmet Günal Ölçer’in, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) muhtarlık askı listelerini dikkate alarak 8 ayrı senaryo üzerinde çalıştığını, oranları ve sayıları tespit ettikten sonra 8 ayrı ittifak senaryosuna göre her ilde her partinin çıkaracağı milletvekili sayısını hesapladığını aktardı.

Son duruma göre hangi siyasi partinin hangi illerde kaç milletvekili çıkaracağını Ölçer’e soran Öztürk, yanıtı da şöyle aktarıyor:

“Ölçer, şeçim bölgelerine göre ittifak analizlerini şöyle ölçmüş:

CHP listesinden seçime giren 5 parti 246 milletvekili, Cumhur İttifakı 206 milletvekili, HDP’nin ağırlığı oluşturduğu ittifak 77 milletvekili, İYİ Parti 41 milletvekili, MHP 30 milletvekili seçileceğini öngörüsünde bulunmuş.”

Haberin DevamıReklam
Bunların illere göre dağılımlarının da yapıldığını kaydeden Öztürk, Ölçer’in “Bazı illerde İYİ Parti adayları CHP, bazılarında ise CHP adayları İYİ Parti listesinden seçime katılacak. Eğer bütün illerde tek liste olarak seçime girselerdi AKP 15, MHP 1, HDP 2 milletvekili eksik çıkaracaktı. Bu durumda CHP ve İYİ Parti 18 milletvekili eksik çıkaracak” dediğini aktardı.

Yazısını il il partilerin çıkaracağı tahmin edilen milletvekili listesiyle bitiren Öztürk, “Kuşkusuz bu bir araştırma. Gerçek 14 Mayıs akşamı ortaya çıkacak. Yani bu sonuçlar adayları, partileri üzmesin, morallerini bozmasın” notunu düşmüş.

DENİZLİ TAHMİNİ

Saygı Öztürk, köşe yazısında araştırmaya göre 81 ilin milletvekili dağılımını da veriyor. Bu araştırmaya göre Denizli’de CHP 4, AK Parti 2, İYİ Parti 1 milletvekili çıkarıyor.