11.06.2023, Pazar
20 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. CHP sandık kurulu üye listesini gecikmeli...

CHP sandık kurulu üye listesini gecikmeli verdi, AK Parti’den açıklama geldi

A- A+
Engin ÜNAL / D20HABER
Yayınlanma: 26 Nisan 2023 Çarşamba - 12:52Güncelleme: 26 Nisan 2023 Çarşamba - 12:52
CHP sandık kurulu üye listesini gecikmeli verdi, AK Parti’den açıklama geldi

CHP’nin 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili seçimleri için sandık kurulu listelerini 5 dakika gecikmeyle vermesinin ardından, AK Parti Pamukkale İlçe Başkanı Uğur Gökbel, "Seçim ciddiyet işidir. Sandığa sahip çıkma çağrısında bulunanlar, sandık kurulu üye bildiriminde sınıfta kaldı" açıklamasını yaptı.

CHP Pamukkale İlçe Başkanlığı, 14 Mayıs Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili seçimlerinde görev alacak sandık kurulu görevlilerinin listesini 5 dakika gecikmeyle İlçe Seçim Kuruluna verdi. Bu da seçim öncesi önemli bir gündem maddesi haline geldi.

İYİ PARTİ, CHP’NİN YANINDA YER ALMADI

CHP’nin sandık kurulunda görev alacakların listesini 23 Nisan Pazar günü saat 17.05’te Pamukkale İlçe Seçim Kuruluna teslim etti. Bu gecikme teslim tutanağında yer aldı. Daha sonra toplanan kurul, başkan Berna Eser ve CHP’li üye Ozan Orpak’ın muhalefet şerhine karşılık İYİ Partili Kudret Apak, AK Partili Hüseyin Kaya, MHP’li Süleyman Gürcan, memur üyeler Mustafa Başın ve Öncel Özel’in oylarıyla teslim edilen listenin işleme konulmaması oy çokluğuyla kabul edildi.

AK PARTİ PAMUKKALE İLÇE BAŞKANI GÖKBEL: SEÇİM CİDDİYET İŞİDİR

Yerel siyasetin önemli gündem maddesi haline gelen bu gelişmeyle ilgili AK Parti Pamukkale İlçe Başkanı Uğur Gökbel, Pamukkale İlçe Seçim Kurulu önünde açıklamada bulundu.

Gökbel, 14 Mayıs seçimleri için tüm partilere asil ve yedek olarak sandık başkanlarını belirlemeleri için bir süre verildiğini anımsatarak, “O tarih de 23 Nisan 2023’dür. O tarihe kadar partilerin asil ve yedek üyelerini bildirmeleri gerekmektedir. AK Parti olarak 20 Nisan’da listelerimizin tamamını İlçe Seçim Kurulumuza ilettik. Lakin CHP yöneticileri 23 Nisan 2023 günü teslim etme saatini geçirerek listelerini vermiş bulunmakta” dedi.

Haberin DevamıReklam
“Bu noktada söyleyeceğimiz şey şudur: Seçim ciddiyet işidir. Ciddiyetle ve hassasiyetle takip edilmesi gerekir” diyen Gökbel, şunları söyledi:

“Sandığa sahip çıkma çağrısı yapanlar kendi bölgelerinde, kendi işlerinde bir türlü başarıyı elde emeyen ve sandığa sahip çıkma çağrısında bulunanlar maalesef orada da sınıfta kaldılar. Geldiğimiz noktada da bu ciddiyetin dışına çıkarak, milletin emanetine sahip çıkma noktasında da yine sınıfta kaldılar. Dün liderleri nasıl oy kullanamadıysa bugün de böyle bir şeye imza atmış durumdalar.

Ortada bir vuku vardır. Aynı zamanda bu hukuki bir süreçtir. Bizimle ilgili bir boyut olmadığı için bu konuyla ilgili fazlaca bir yorum yapmak istemiyoruz. Bu Yüksek Seçim Kurulu veya İlçe Seçim Kurulunun vereceği bir karardır. Ancak şunu ifade etmek isterim ki bu olayın dikkatle takipçisi olacağız. “

Sürecin takipçisi olduklarını kaydeden Gökbel, bir soru üzerine “İtirazlarımızı yapacağız. Ama dediğim gibi hukuki bir süreç olduğu için biz sadece sürecin takipçisi olacağız. 437 sandığı ilgilendiren bir durum” diye konuştu.