BBP belediye başkan adaylarına yapılan itiraz reddedildi – D20Haber
20.04.2024, Cumartesi
13 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. BBP belediye başkan adaylarına yapılan itiraz...

BBP belediye başkan adaylarına yapılan itiraz reddedildi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 1 Mart 2024 Cuma - 09:04Güncelleme: 1 Mart 2024 Cuma - 09:04
BBP belediye başkan adaylarına yapılan itiraz reddedildi

Denizli’nin Bozkurt ve Baklan ilçelerinde BBP’nin belediye başkan adaylarına AK Parti tarafından yapılan itirazların Denizli Seçim Kurulu tarafından reddedildiği bildirildi. Adaylığı kesinleşen Bozkurt Belediye Başkanı Adayı Himdi Cin, itiraz edenlere Necip Fazıl Kısakürek’in “Utansın” isimli şiiriyle yanıt verdi.

Cumhur İttifakı ortakları AK Parti ile BBP arasında Denizli’de kara kedi girdi. AK Parti, Bozkurt’ta Hamdi Cin’in, Baklan’da Hasuh Altuntaş’ın temayül yoklamasına katıldığı gerekçesiyle BBP’den aday olamayacakları itirazında bulundu. İl Seçim Kurulu, bu itirazı karara bağladı ve Cin ile Altuntaş’ın adaylıklarına devamı yönünde karar verdi.

NECİP FAZIL’IN ŞİİRİYLE YANIT

İtirazın reddedilmesinin ardından BBP Bozkurt Belediye Başkan Adayı Hamdi Cin, AK Parti’ye Necip Fazıl Kısakürek’in “Utansın” isimli şiirinden “Tohum saç, bitmezse toprak utansın/Hedefe varmayan mızrak utansın/Hey gidi Küheylan, koşmana bak sen/Çatlarsan, doğuran kısrak utansın” dizeleriyle yanıt verdi ve adaylığının devam ettiğini belirtti.

KARATEKE: SİYASETİN HALKIN İSTEĞİYLE YAPILABİLECEĞİNİ GÖRÜLDÜ

BBP İl Başkanı İsmail Karateke de her iki adaya yapılan itirazın İl seçim Kurulu tarafından reddedildiğini kaydederek, “YSK'nın vermiş olduğu kararla Baklan'da Nasuh Altuntaş, Bozkurt'ta da Hamdi Cin ile yola devam ediyoruz. Yargının vermiş olduğu karar ile yolumuza devam ediyoruz. Artık Denizli'de şunun görülmesi gerekiyor: Halka rağmen siyaset yapılamayacağı, siyasetin halkın istediği adaylarla yapılabileceğini tekrar görmüş olduk. Büyük Birlik Partisi 31 Mart akşamı tarih yazacak, en az 3 belediye kazanacağız” dedi.