12.08.2022, Cuma
22 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Denizli OSB yolu müteahhidi işi bıraktı,...

Denizli OSB yolu müteahhidi işi bıraktı, geçişler çileye dönüştü

Haber Merkezi - 31 Ocak 2022 Pazartesi - 10:13 Denizli OSB yolu müteahhidi işi bıraktı, geçişler çileye dönüştü

Denizli Organize Sanayi Bölgesi’nde trafiği rahatlatmak için başlatılan köprülü kavşak inşaatı yarım kalınca, buradan geçişler sürücüler için çileye dönüştü. Aynı müteahhidin Denizli’yi Afyonkarahisar bağlayan ‘Denizli-Çardak 13 Bölge Hududu Yolu ve Çardak Şehir Geçiş Yapımı’ işini de tamamlamadan gittiği bildirildi.

A- A+

Trafik yoğunluğundan yaşanan sıkıntıyı sonlandırmak ve sıkça meydana gelen ölümlü trafik kazalarının önüne geçmek amacıyla yapımına başlanan Organize Sanayi Bölgesi Köprülü Kavşak İnşaatı’nda iş yarım kaldı. Nedeni ise yüklenici firmanın ödeme yapılmadığı gerekçesiyle makineleri ile araç-gereçlerini toplayıp bölgeden ayrılması.

2019’DA BİTECEKTİ AMA…

Yarıda kalan proje için 2017 yılı sonunda ihaleye çıkıldı. ‘Denizli-Çardak 13 Bölge Hududu Yolu ve Çardak Şehir Geçiş Yapımı’ olarak anılan proje kapsamında Çardak şehir geçişinin yanı sıra, OSB’de farklı seviyeli kavşak, 2 köprü, sanat yapıları ve üstyapı çalışmaları yer aldı. Yüklenici firma ihaleyi 52,9 milyon liraya aldı ve işin sözleşmesi 15 Ocak 2018’de imzalandı. Tüm projenin 2019 yılında bitirilmesi planlanıyordu. Bitirme süresi olarak yüklenici firmaya 400 gün verildi. Firma daha sonra süre uzatımı istedi.

67 MİLYON TL’LİK ALACAĞININ ÖDENMEDİĞİ GEREKÇESİYLE İŞİ BIRAKTI

Projenin Denizli OSB bölümündeki kavşak inşaatına ise çok geç başlandı. Projenin tamamında gerçekleşme yüzde 80’i bulurken yüklenici firma tüm makine ve ekipmanlarını toplayarak inşaat sahasını terk etti. Firmanın devletten toplam 67 milyon liralık alacağını tahsil edemediği için işi bıraktığı ileri sürüldü.

Özellikle mesai saatlerinde büyük trafik sorununun yaşandığı bölgede inşaat çalışmaları yüzünden trafik sıkışıklığı daha da arttı. OSB’nin iki kısmının tam ortasında yer alan kavşak aynı zamanda Ankara – Denizli istikametinde giden araçların da trafik yükünü çekiyor. Çalışmalar nedeniyle geçişler tek şeride düşürülünce yoğun zamanlarda kavşağı geçmenin 2 saati bulduğu söyleniyor.

BÖLGEDEKİ SANAYİCİLER ÖFKELİ

Bölgedeki sanayi kuruluşlarının büyük önem verdiği kavşak projenin özellikle OSB trafiğini ana yol trafiğinden ayırarak büyük ölçüde rahatlık sağlaması bekleniyordu. Ürün yüklü TIR’ların ana yola çıkışlarında ciddi riskler yaşadığı kavşakta çalışmaların durması işadamlarını kızdırdı. Bazı işadamlarının CİMER’e şikayette bulundukları öğrenildi. Denizli Sanayi Odası da çalışmanın bir an önce bitirilmesini sağlamak amacıyla girişimler başlattı. Kavşağı günde ortalama 40 bine yakın aracın kullandığı belirtiliyor.

Haberin DevamıReklam

ÖZTÜRK, YETKİLİLERİ AÇIKLAMA YAPMAYA ÇAĞIRDI

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, müteahhidin iş bıraktığı yol çalışmalarıyla ilgili “Denizli OSB önünde farklı seviyeli kavşak diye tabir edilen çalışma yaklaşık bir aydır müteahhidin olmamasından dolayı durmuş vaziyette. Burası Denizli için çok önemli bir yol kavşağı. Kentin havaalanına giden yolu, Ankara’ya giden yolu. Ankara’dan gelenlerin Marmaris’e, Kuşadası’na geçtiği yol. Aynı zamanda OSB çalışanlarının kullandığı yol. Denizli trafiğinin en yoğun olduğu yol. Günde 40 bin aracın geçtiği yolda müteahhidin olmaması nedeniyle çalışmalar durmuş durumda” dedi.

Devlet ihalelerinde artan maliyetler nedeniyle müteahhitlerin de zor durumda olduklarını belirten Öztürk, “Yüklenicinin ilk bırakma sebebi fiyat iyileştirmesini beklemek olabilirdi ama iş makineleri de ortada olmayınca muhtemelen sözleşmenin 9,4 bendinde kış şartlarında çalışma ortamının olmamasını bahane ederek en azından 1 Mart’a kadar yol çalışması yapmayacağı anladık.
Fakat bu yol trafik açısından çok önemli. Bu şekliyle zaten uzun süredir Denizli şehir içi trafik akışını engelliyordu. Bir yandan da sürenin bu şekilde uzatılmış olması acaba müteahhit kaçtı mı söylentilerini gündeme getiriyor. Yetkilileri göreve davet ediyorum. Özellikle organizenin mesai çıkışlarında trafik burada kilitleniyor. Bir araç en az yarım saatte bu kavşağı geçebiliyor” diye konuştu.