13.08.2022, Cumartesi
22 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Öztürk: Kanalizasyon yok, atık su bedeli...

Öztürk: Kanalizasyon yok, atık su bedeli hangi gerekçeyle alınıyor?

Haber Merkezi - 18 Eylül 2021 Cumartesi - 13:35 Öztürk: Kanalizasyon yok, atık su bedeli hangi gerekçeyle alınıyor?

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, kanalizasyon şebekesi bulunmayan mahallelerden “atık su bedeli” adı altında ücret alındığını belirterek, TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesiyle bunun gerekçesinin ne olduğunu iki bakana sordu.

A- A+

İYİ Parti Milletvekili Yasin Öztürk, köy ve belde statüsüne son verilerek mahalleye dönüştürülen yerleşim yerlerindeki kanalizasyon sistemi sorunlarını ve şebeke suyu problemini meclise taşıdı. Öztürk, önergesinde kanalizasyon şebekesi bulunmayan yerleşim birimlerinde “atık su bedeli” adı altında ücretlendirme yapıldığına dikkat çekerek, kanalizasyon şebekesi kuruluncaya dek alınan bu ücretin iade edilmesinin düşünülüp düşünülmediğini sordu.

Öztürk’ün, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği yazılı önergede yer alan sorular şöyle:

1- Denizli ilimizde köy ve beldeden mahalleye dönen kaç yerleşim yerinde içme suyu şebekesi yetersizdir?

2- Bahse konu kaç yerleşim yerinde kanalizasyon sistemi bulunmamaktadır?

Haberin DevamıReklam

3- Denizli’de kanalizasyon sistemi kurma ve yenileme çalışmaları kapsamında devam eden kaç proje bulunmaktadır? Bu projelerin başlangıç tarihi nedir? Ne zaman tamamlanması düşünülmektedir? Bu projeler için ne kadar kaynak aktarılmıştır, ne kadar kredi kullanılmıştır?

4- Denizli’de içme suyu şebekesi kurma ve yenileme çalışmaları kapsamında devam eden kaç proje bulunmaktadır? Bu projelerin başlangıç tarihi nedir? Ne zaman tamamlanması düşünülmektedir? Bu projeler için ne kadar kaynak aktarılmıştır, ne kadar kredi kullanılmıştır?

5-Bulunduğu mahallede kanalizasyon sistemi bulunmayan abonelerden su faturalarında “atık su bedeli” alınmasının gerekçesi nedir? Bu abonelerin kanalizasyon şebekesi kurulana kadar faturalarına yansıyan “atık su bedeli”nin iade edilmesi düşünülmekte midir?