Milletvekili Ün: Asgari ücretli ödüyor, cehennem ateşini harlayanlar bedel ödemiyor – D20Haber
16.07.2024, Salı
25 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Milletvekili Ün: Asgari ücretli ödüyor, cehennem...

Milletvekili Ün: Asgari ücretli ödüyor, cehennem ateşini harlayanlar bedel ödemiyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 4 Temmuz 2024 Perşembe - 18:42Güncelleme: 4 Temmuz 2024 Perşembe - 18:43
Milletvekili Ün: Asgari ücretli ödüyor, cehennem ateşini harlayanlar bedel ödemiyor

Gelecek Partisi Denizli Milletvekili Sema Silkin Ün, iktidarı asgari ücret ve geçim sıkıntısı üzerinden topa tutarak, “Asgari ücretli bedel ödüyor ama vergilere yüzde 100´lerde yüzde 1000´lerde zam yaparak bu cehennem ateşini harlayanlar bedel ödemiyor” ifadesini kullandı.

Çalışanların yarısını, kimi araştırmalara göre de yüzde 70’ini asgari ücretlilerin oluşturduğunu kaydeden Ün, “Milyonlarca asgari ücretlimizin yılın ikinci altı ayı için iktidarın kalbindeki merhamet çınarından değilse de merhamet kırıntısından umut kesmeden beklediği ücret zammı gerçekleşmedi maalesef” dedi.

TÜRK-İŞ’in geçtiğimiz ay 4 kişilik ailenin açlık sınırını 19 bin lira, yoksulluk sınırını 62 bin lira olarak hesapladığını, buna göre asgari ücretin açlık sınırından 2 bin lira, yoksulluk sınırından 45 bin lira az olduğunu belirten Ün, şu eleştirilerde bulundu:

“Milyonları yoksullukta, sefalette eşitleyenler bir türkü tutturmuşlar, asgari ücret artışı enflasyonu tetikler. İktidara göre kendi yaptıkları zamlar değil ama asgari ücrete yapılacak zam enflasyon için büyük bir tehdit.

Hatalı politikaları nedeniyle enflasyonu en iyi haliyle %70 seviyelerinde tutanlar, %25 oranındaki asgari ücret artışını, enflasyonu 2-3 puan artırabilir endişesine kapılıp şahinleşiyorlar.

Kaldı ki 2016´da 2010´lu yılların yüzde 30 ile en yüksek asgari ücret zammı verildikten sonra, enflasyonda düşüş bile yaşandığı bilgisini de nazara alalım ki aklımızla da, vicdanımızla da dalga geçilmesin. Enflasyonu 2 puan artırmasın diye asgari ücrete zam yapmamak enflasyonun böylesine yüksek olduğu bir yerde insani bütün duygulara aykırıdır.

Haberin DevamıReklam
Bizler geçen yıl canavarlaşan enflasyon yüzünden 3 ayda bir zam formülünü konuşurken, bugün TÜİK´e göre yüzde 72, ENAG´a göre yüzde 113 enflasyonun olduğu bir ortamda yılda bir yapılan zammın altında vatandaşlarımızın ezilişini izliyoruz.

Patronlara vergi istisnası getirilirken, kiraları ötelenirken söylenmeyen “enflasyon yükselir” türküsü asgari ücretliye gelince çığrılmaya başlanıyor. Safsata ekonomi modelleriyle enflasyona rekor kırdıranlar asgari ücrete gelince birden celallenmeye başlıyor.

Asgari ücretli enflasyon artmasın diye bedel ödüyor, ama enflasyonu azdıran baş sorumlular hiçbir bedel ödemiyor. Asgari ücretli bedel ödüyor ama vergilere yüzde 100´lerde yüzde 1000´lerde zam yaparak bu cehennem ateşini harlayanlar bedel ödemiyor.

Bunun adı, enflasyonla mücadele falan değil, emekçiyle, 3 kuruşla geçinenle, Milletle mücadeledir. Bunun adı adaletsizliklerin, haksızlıkların hesabını vermeden milleti “suçlu” ilan edip faturayı vatandaşa kesmektir.

İktidar geçen yıl 5’li çete ve yandaş müteahhitlerin 660 milyar liralık kesinleşmiş vergisini affederken, bütçeye 226 milyar lira ek kaynak kazandırabilmek için iğneden ipliğe her şeye zam yapıyor.”