CHP’li Karaca, AK Parti’nin seçim beyannamesine “yalanname” dedi – D20Haber
23.06.2024, Pazar
25 °C / 42 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. CHP’li Karaca, AK Parti’nin seçim beyannamesine...

CHP’li Karaca, AK Parti’nin seçim beyannamesine “yalanname” dedi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 13 Nisan 2023 Perşembe - 08:44Güncelleme: 15 Nisan 2023 Cumartesi - 10:12
CHP’li Karaca, AK Parti’nin seçim beyannamesine “yalanname” dedi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, AK Parti’nin açıklanan seçim beyannamesini “yalanname” olarak nitelendirdi. Karaca, AK Parti’nin CHP’nin politikalarından esinlenerek bir seçim beyannamesi hazırladığını ifade ederek, “Söz, memlekete baharı biz getireceğiz” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan AK Parti Seçim Beyannamesi’ni değerlendirdi. İktidar partisinin CHP’nin yıllar önce açıkladığı politikalardan esinlendiğini söyleyen ve “AKP’nin ilham perisi CHP” diyen Karaca, “AKP vaatlerini açıklamak için ilham perisini beklemiş olmalı ki, ‘kes-kopyala-yapıştır’ ile günler, aylar, yıllar öncesinden açıkladığımız politikalardan esinlenerek, seçime bir ay kala seçim beyannamesini ancak paylaşabildi” ifadelerini kullandı.

“DOĞRU ADAM DOĞRU ZAMAN YALANNAMESİ”

Tek adam hükümetinin beceriksizliğini örtmek için “Doğru Zaman Doğru Adam” sloganıyla Erdoğan’ı sahneye sürdüğünü, Cumhur İttifakı’nın liderlik üzerinden milleti canından bezdiren Erdoğan’a tutunmak istediğini belirten Karaca, iktidarın 486 sayfalık seçim beyannamesini “bir yalanname” olarak nitelendirdi.

“BIKTIK, YAMALI POLİTİKALARDAN”

AK Parti’nin seçim beyannamesinde CHP’nin vaatlerini kullanmasından, seçim sloganının “Doğru Adam Doğru Zaman” olmasına kadar birçok konuda eleştiriyi hak ettiğini kaydeden Karaca, “Doğru zaman ve AKP’yi aynı cümlede düşünecek olursak, söyleyeceğim tek şey göndermek için en doğru zaman 14 Mayıs’tır. AKP’nin ne vaat verecek ne de doğru kelimesini ağızlarına alacak yüzü kaldı. Beyanname balonu da vaatler yalanı da patladı” dedi.

“AKP’YE İLHAM VEREN PARTİ”

“Aile Destekleri Sigortası”nın CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yoksullukla mücadelede uygulamak üzere sıklıkla gündeme getirdiği bir konu ve iktidarı cezbeden vaatlerinden sadece biri olduğunu vurgulayan Karaca, “İktidara yön veren, iktidarı doğru politikalar uygulamaya sevk eden çözüm odaklı politikaların adresi Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye Cumhuriyeti’nin örnek lideri ise Kemal Kılıçdaroğlu’dur” diye konuştu.

YOKSULLUK YÜZDE 2 BİN 558 ARTTI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, 21 yıllık AKP iktidarına ilişkin tespitlerini de şöyle sıraladı:

Haberin DevamıReklam
• 21 yıllık hükümetlerinde faizleri düşürüp enflasyonu neredeyse 3 haneli hale getirdiler.

• Bu yıl vatandaşa AKP tarihinin en pahalı Ramazanını yaşattılar.

• Yoksulluk sınırı 2002’den bugüne tam %2 bin 558 artış göstererek halkı aç bıraktılar.

• Vatandaşı ekmek ve makarna yemeye mecbur bıraktılar! Bugün evine et götüremeyenlerin oranı %87,3!

• Depremde vatandaşı evsiz, barksız, aşsız, işsiz bıraktılar.

• 2007’de 112.1 olan ekonomik güven endeksinin yanlış ekonomi politikalarıyla 98,8’e gerileterek halkın ekonomiye olan güvenini yerle bir ettiler.

• Anayasa Mahkemesi’ne gerçekleşen bireysel başvurulardaki %363,71’lik artışla ülkede adalete olan güveni yok ettiler.

SANA SÖZ HANENİZE BAHAR GELECEK

• Geliri belirli düzeyin altındaki ailelere gelirlerini insan onuruna yaraşır bir yaşam sağlayacak seviyeye yükseltmek amacıyla Devlet tarafından aile bazında, hak temelli, arz odaklı ve kurumsallaşmış bir yapıda “Gelir Desteği” sağlayacağız.

• Yoksul ailelerde yenidoğan bebeklere 1 yıl boyunca başta; süt ve bebek maması olmak üzere gıda desteği vereceğiz.

• Sosyal konut üretimini hızlandıracak, dar gelirli ailelerin kira öder gibi taksitlerle konut sahibi olmalarını ya da düşük bir bedelle kiralayabilmelerini sağlayacağız.

• Enflasyonu iki yıl içinde düşük tek haneye kalıcı bir biçimde indireceğiz.

• Türk lirasına yeniden itibar ve istikrar kazandıracağız.

“ELVEDA YAMALI SEVDA”

Ortak Mutabakat Metni ile Millet İttifakı olarak yapıcı politikalar ortaya koyduklarını aktaran Karaca, AKP Beyannamesi ile ilgili Tarkan’ın “Kış Güneşi” şarkısıyla atıfta bulunarak, “Memlekete baharı biz getireceğiz sözünü verirken, ‘yanlış zaman, yanlış insan’ olarak vaatleriyle vatandaşlarımızı ikna edemeyen tek adamlı yıllardan, yamalı sevdalardan ve elbet yamalı politikalardan da kurtulacağız. Sana söz” dedi.