Özel’den ışıklı eylem çağrısı – D20Haber
12.07.2024, Cuma
23 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Özel’den ışıklı eylem çağrısı

Özel’den ışıklı eylem çağrısı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 9 Temmuz 2024 Salı - 15:34Güncelleme: 9 Temmuz 2024 Salı - 16:42
Özel’den ışıklı eylem çağrısı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, enflasyona ve asgari ücrete tepki olarak vatandaşları eyleme çağırdı. Özel, “Bu akşam Türkiye’yi ayağa kalkmaya davet ediyoruz. Eğer zam istiyorsanız saat 21.00’de ışıkları yakın, kapatın” dedi.

Yüksek enflasyonun getirdiği hayat pahalılığı ve yetersiz ücretler nedeniyle milyonlar sıkıntı çekerken, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’den 1990’lı yılların sonuna doğru büyük ses getiren lambaları yakıp, söndürme eyleminin yeniden yapılması çağrısı geldi.

Partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Özel, “Türkiye’de çalışanların yüzde 53’ü asgari ücretli. Bir bakan var, halen daha asgari ücretliye zam yapılmaması karşısında inatla direniyor. Onu atayan ‘Verme Mehmet’ diyor, arkanda ben varım’ diyor. Mehmet Şimşek zamma direniyorsa Tayyip Erdoğan ‘diren’ dediği için direniyordur” ifadelerini kullandı.

Haberin DevamıReklam
Asgari ücretin 25 bin lira olmasını istediklerini söyleyen Özel, “Bütün Türkiye’ye sesleniyorum. Bu akşam saat 21.00’de ayağa kalk. Eğer zam istiyorsan, emekliye zam istiyorsan, asgari ücrete zam istiyorsan, ışıkları yakın ve kapatın. Uzaydan görünecek. Hep birlikte sesimizi duyuracağız. Zammı söke söke alacağız. Ya zam olacak, geçim olacak ya da hiç yolu yok seçim olacak” diye konuştu.

IŞIKLARI YAKIP, KAPATMA EYLEMİ

Özel’in gündeme getirdiği evlerdeki ışıkların yakılıp, söndürülmesi eylemi ilk kez 1 Şubat 1997’de düzenlendi. Susurluk kazası ile birlikte kimi devlet kurumlarının ve yasal görevli kişilerin yasa dışı gruplarla ve aranmakta olan kimi isimlerle iş birliği yaptığının ortaya çıkması üzerine “Sürekli Aydınlık İçin Yurttaş Girişimi”, vatandaşları her akşam saat 21.00’de evlerindeki yakıp, kapatmaya davet etmişti. Eylem Türkiye genelinde gerçekleştirilmişti.