09.06.2023, Cuma
18 °C / 27 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Arpacı, Emekli Astsubaylar Derneğini ziyaret etti

Arpacı, Emekli Astsubaylar Derneğini ziyaret etti

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 26 Mayıs 2023 Cuma - 09:20Güncelleme: 26 Mayıs 2023 Cuma - 09:20
Arpacı, Emekli Astsubaylar Derneğini ziyaret etti

CHP Denizli Milletvekili Şeref Arpacı, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Denizli İl Başkanlığını ziyaret etti.

CHP Milletvekili Şeref Arpacı, TEMAD Şube Başkanı Bülent Kandemir, yönetim kurulu ve dernek üyeleriyle yaptığı görüşmede, Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu astsubaylara verilen, ancak yerine getirilmeyen sözler olduğunu, bunların başında da görev tazminatlarının geldiğini, 28 Mayıs’ta Türkiye kararını verdiğinde astsubayların sorunlarını çözüleceklerini, görev tazminatlarını hak ettikleri oranda verileceğini söyledi.

Astsubayların özlük hakları ile ilgili talepleri de dinleyen Arpacı, “Astsubaylarımız, göreve başlama derecelerinin 9’a 2 olmasını, lise mezunlarında ise bu derecenin 8’den başlamasını talep ediyorlar. Bu taleplerin yasal düzenlemelerinin yapılması gerekiyor. Bunun yanında emekli aylık bağlama oranları ile ilgili olarak bazı adaletsizlikler var. Bir astsubay emekli olduğunda maaşının yüzde 50’sini, bir uzman erbaş emekli olduğunda yüzde 50’sini alabilirken, bir subay emekli olduğunda yüzde 70’ini alıyor. Yıllarca bu ülkeye hizmet etmiş olan astsubaylarımızın daha rahat bir emeklilik dönemi geçirebilmeleri için bu konuda bir düzenleme yapılması gerekiyor” dedi.

Haberin DevamıReklam
Sicil affı, kademe ve derece düzenlemeleri, TSK personeli malul maaşları, lojman ve sosyal tesisler ile ilgili düzenleme yapılması gerektiğini kaydeden Arpacı, “Ortak Mutabakat Metnimizde de belirttiğimiz gibi biz, Millî Savunma Bakanlığı teşkilat yapısını gözden geçirecek, Kuvvet Komutanlıklarını tekrar Genel Kurmay Başkanlığı’na bağlayacağız. Askeri liseler, Harp Akademileri, kurmay subay, subay ve astsubay yetiştiren tüm okullar ile ilga edilen etkin sistemleri tekrar açacağız” diye konuştu.

Türkiye’de ekonomik kriz yaşandığını, bundan astsubayların da etkilendiğini belirten Arpacı, sözlerine şunları ilave etti:

“TÜRK-İŞ Nisan ayı açlık sınırını 10 bin 135 lira olarak açıkladı. Bekar bir çalışanın aylık yaşam maliyetinin 13 bin lira olarak hesaplandığı ülkemizde, en düşük emekli astsubay maaşı 12 bin 637 lira. Bu maaş ile kirayı mı ödeyeceksin yoksa faturaları mı? Bakın Birleşik Kamu İş tarafından yapılan Halkın Enflasyonu araştırmasının nisan ayı sonuçlarına göre, son 4 aylık dönemde gıda fiyatlarındaki artış yüzde 28 olmuş. Gıda fiyatları son 1 yılda ise yüzde 100,5 oranında artmış. Eylül 2021’de 100 lira ödediğimiz gıda sepeti için bugün 428 lira ödememiz gerekiyor. Bu fahiş artışlarla vatandaşımızın başa çıkması mümkün değil.”