28.05.2023, Pazar
16 °C / 26 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Karaca, annelere ‘Oy öncesi bir çocuğunuzun...

Karaca, annelere ‘Oy öncesi bir çocuğunuzun gözüne, bir de buzdolabına bakın’ dedi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 19 Nisan 2023 Çarşamba - 09:55Güncelleme: 19 Nisan 2023 Çarşamba - 09:56
Karaca, annelere ‘Oy öncesi bir çocuğunuzun gözüne, bir de buzdolabına bakın’ dedi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, seçim çalışmaları sırasında ziyaret ettiği tekstil işçisi annelere “14 Mayıs’ta oy vermek için sandığa giderken bir çocuğunuzun gözüne bir de buzdolabına bakın” diye seslendi.

Seçim çalışmalarına, Maliye çalışanlarına iyi mesailer dileyerek erken saatlerde başlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Tavas’ta da tekstil işçileriyle buluştu. Dereçiftlik Mahallesi ziyaretinin ardından Honaz Belediyesinin iftar programına katılarak günlük çalışma programını tamamladı.

Tavas'ta CHP İlçe Başkanlığında parti örgütüyle değerlendirme yapan Gülizar Biçer Karaca, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun selamlarını paylaştı. Tekstil işçilerine de Millet ittifakı iktidarında Türkiye için hangi adımları atacaklarını, kadınlar, gençler ve çocuklar için güvenceyi nasıl sağlayacaklarını detaylarıyla anlattı.

“HER OY ÖZGÜR TÜRKİYE’NİN KAPISINI AÇACAK”

Kadınlara ve gençlere bu seçimde önemli sorumluluklar düştüğünü söyleyen Karaca, “Sizden tek bir şey rica ediyorum. Sabah kalktığınızda, oy vermeye gittiğinizde çocuğunuzun gözüne bakacaksınız. Ondan sonra buzdolabınıza bakacaksınız. Elinizi vicdanınıza koyacaksınız ve sandığa gideceksiniz. Kadınlar ve gençler bu süreçte kullandıkları oy ile her türlü baskıya son verecek özgür bir Türkiye’nin kapılarını açacak. Bütün sorumluluk gençler ile biz kadınlarda. Biz, insanları Türk, Kürt, Laz, Çerkez diye ayıran değil, herkesi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin eşit yurttaşı olarak kabul eden bir anlayışla bu ülkeyi yönetmek istiyoruz. Millet ittifakının 13. Cumhurbaşkanı adayı Genel Başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun sizlere selamını iletiyorum. Desteklerinizle, 14 Mayıs’ta yeniden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde siz kadın arkadaşlarımızın ve emekçi erkek arkadaşlarımızın sesi olmaya devam edeceğiz” dedi.

“KADINLARA DOĞUM BORÇLANMASI EŞİTLİK VE GÜVENCE”

Kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi için mücadelesini yıllardır sürdürdüğünü belirten Karaca, kadın düşmanlarının hedef gösterdiği 6284 sayılı kanunun önemini vurguladı. Kadınlara yönelik politikalarını da anlatan Karaca, “Biz kadınlar sigortalı olmadan önce de doğum yapmışsak onların borçlarını yapılandırabiliyorduk. Bu nedenle inşallah sizlerin de desteğiyle iktidara geldiğimizde sigortalı olmadan önceki doğum borçlanmalarını da hesaplayarak emeklilik haklarınızın öne çekilmesini sağlayacağız” diye konuştu.

KADINLARA YÖNELİK YAPILACAK DÜZENLEMELER

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, kadınlara yönelik yapacakları düzenlemeleri de tek tek paylaştı:
•İsteğe bağlı sigorta ile emeklilik hakkı bulunan ev kadınları için prim ödeme gün sayısı ve oranı ile sigortalılıktan önce yaptıkları doğumlarla ilgili borçlanma hususlarında iyileştirmeler sağlayacağız.

•Koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında kadınların doğum öncesinden başlayıp yaşamlarının sonuna kadar sağlık izlemlerinin düzenli bir şekilde yapılmasını sağlayacak düzenlemeler yapacağız.

•Doğum yardımını, dul ve yetimlere ödenen gelir ve aylıkları günün koşullarına göre güncelleyeceğiz.

•Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını “Kadın, Aile ve Çocuk Bakanlığı” şeklinde yeniden yapılandıracağız.

•Kadınların ve kız çocuklarının yasalarla güvence altına alınmış haklarını, aile içinde de koruyacak, ailede sorumlulukların her iki cins tarafından paylaşımını destekleyecek çalışmaları yürüteceğiz.

•Kadını istihdamda tutacak, kadınların çalışma şartları, ücret, izin, tazminat ve iş güvenliği gibi konularda güvende olmalarını sağlayacağız.

•Doğum iznine ayrılmış ve kanuni süre içinde işine dönememiş veya işinden ayrılmak zorunda kalmış kadınların ileri yıllarda yeniden iş hayatına dönmeleri halinde istihdam eden kurum ve kuruluşlara teşvik vereceğiz.

•Kadınların iş gücüne daha aktif katılımını sağlamak amacıyla okul sonrası eğitmenli aktivite merkezleri ile kreşlerin sayısını yerel yönetimlerle işbirliği içinde mahalle düzeyinde artıracak, bu amaçla, yaşlı bakımına erişimi de iyileştireceğiz.

•Tüm çocuklarımıza kreş imkânı sağlayacağız. Yoksul aileler için kreşlerin ücretsiz olmasını sağlayacağız.

“İNSAN ONURUNA UYGUN ASGARİ ÜCRET VERİLECEK”

Sadece işçilerin değil işverenlerin de asgari ücret yükselmesini istediğini kaydeden Karaca, “Bizim gittiğimiz her işveren ‘insanlar açlık sınırının altında bir maaşa mahkum olmamalı’ diyor. Bizler işverenleri, özellikle de kadın ağırlıklı çalışma yürüten işverenleri destekleyeceğiz. Şu an asgari ücret 8 bin 500 lira ama açlık sınırı, yani 4 kişilik bir ailenin bir aylık etini, sütünü, yumurtasını alabileceği, sağlıklı beslenebileceği gıda harcamasının maliyeti 9 bin 823 TL. Aldığınız parayla kira, elektrik, su, doğal gaz faturası mı ödeyeceksiniz? Çocuklarınızın ihtiyaçlarını karşılayacaksınız; et, süt, yumurta alacaksınız?” ifadelerini kullandı.

“GENÇLERE YETENEK PROGRAMLARI BAŞLATACAĞIZ”

Seçim çalışmalarında gençlere yönelik mesajlar da veren Karaca, “Gençlerimizin hayallerini yurtdışında değil, Türkiye’de gerçekleştirebileceği bir düzene imza atmak istiyoruz. İstihdamda ve eğitimde yer almayan gençler başta olmak üzere yeni bir kariyer alanına yönelmek veya becerilerini geliştirmek isteyen gençleri eğitecek ve eğitim sonunda iş yönlendirmesi/eşleştirmesi yapacak garantili yetenek programları başlatacağız” dedi.

“41 YERDEN MAAŞ ALANLARA MAŞALLAH DEĞİL VEDA”

Gelir adaletsizliğine de değinen Karaca, “Gelir adaletsizliği çok fazla. 3-5-10-20 maaş alanlarla 41 yerden maaş alan insanlar var. Hani dediler ya bize kaynağı nereden bulacaksınız? Kaynak 41 yerden maaş alanlar 1 maaşa düştüğünde size 40 maaşlık kaynak. Sarayın bir günlük maliyeti 18 milyon lira. Bir günlük maliyeti. 30 günlük maliyeti ne yapar siz düşünün” diye konuştu.

“KILIÇDAROĞLU, SARAYDA DEĞİL ÇANKAYA’DA OTURACAK”

Cumhurbaşkanlığı makamının yeniden Çankaya olacağını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Karaca, şunları söyledi:

“Bizim 13. Cumhurbaşkanı adayımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu sizlerin desteğiyle seçildiğinde saraylarda oturmayacak. 85 milyonun Cumhurbaşkanı olarak seçildiğinde sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Mustafa Kemal Atatürk’ün Çankaya’sında onun oturduğu mütevazi Cumhurbaşkanlığı Konutu’nda oturacak. Yani düşünün günlük 18 milyon lira ayda 540 milyon. Sizler çalışıyorsunuz vergi ödüyorsunuz, işveren buradan kazandığıyla vergi veriyor, ama bir ayda sadece saraya 540 milyon lira harcanıyor.”

HAYAL SATICILARINA VEDA

Bu arada, sosyal medya hesaplarından seçmenleri oy kullanmaya davet eden Karaca, “Dostların arasında, milletin masasındayız. Yatırdık masaya iktidarın yerine getirmediği vaatlerini, koyduk tek tek çözüm önerilerimizi. Bu seçim samimiyet seçimi. Bu seçim hayal satıcılarına veda seçimi. Bu seçim senin geleceğin. Sana Söz: oylara da sandıklara da sahip çıkacağız. Birlikte kazanacağız” mesajını verdi.