09.06.2023, Cuma
18 °C / 27 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Karaca: Konut herkesin hakkı

Karaca: Konut herkesin hakkı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 1 Mayıs 2023 Pazartesi - 10:36Güncelleme: 1 Mayıs 2023 Pazartesi - 10:36
Karaca: Konut herkesin hakkı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, konut sahipliğinin herkesin hakkı olduğunu, iktidara geldiklerinde dar gelirlileri yuva sahibi yapacak uygulamayı hayata geçireceklerini belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, seçim çalışmaları sırasında Merkezefendi’nin Kayalar Mahallesi’ndeki TOKİ konutları’nda ikamet eden vatandaşları ziyaret etti. Karaca, buradaki vatandaşların kredi ödemelerinden, aidatlar ve geçim sıkıntılarından yakındığını söyledi.

 

“CHP’Lİ BELEDİYELERİN AİDAT GİDERİNİ DÜŞÜRME ÖNERİSİ ENGELLENİYOR”

CHP’li belediyelerin TOKİ Konutları’nın temizliğini sağlayıp,vatandaşın cebinden çıkacak aidat giderlerini düşürme önerisinin AK Partili yöneticiler tarafından engellendiğini kaydeden Karaca, konut sorununa kalıcı çözümün millet ittifakı iktidarıyla mümkün olacağını ifade etti.

AK Parti iktidarının piyasacı bir anlayışla ülkeyi kira göçüne, konut balonuna, TOKİ tekeline, müteahhitlerin insafına, beton ormanına, afete dayanıksız yaşam alanlarına bıraktığını kaydeden Karaca, “En temel insan hakkı olan barınma AKP eliyle gasp edilmektedir” ifadesini kullandı.

“BARINMA HAKKINI YOK SAYIYORLAR”

Birleşmiş Milletler Konut Hakkı Raportörlüğü’nün yaşamaya uygun konut tanımının kiracı veya ev sahibi ayrımı gözetmediğini, herkes için sürdürülebilir, insanlık onuruna yakışır bir yaşam için gerekli konut koşullarının 7 maddede açıklandığını anlatan Karaca, şöyle devam etti:

“Kiracılar dahil olmak üzere, yaşamak istediğimiz yere dair bütün bu nitelikleri talep etmek hepimizin hakkı iken, AKP iktidarının 1100 odalı sarayda yaşayan saray şürekası barakalara mahkum ettiği vatandaşların en temel insan hakkı olan barınma hakkını yok sayıyor. TOKİ eliyle inşaat üzerinden rant elde etmeyi gelir kapısı olarak gören AKP, özellikle seçim öncesi proje vaatleriyle vatandaşlara hayal pazarlıyor.

Haberin DevamıReklam
Yerinden edilme endişesi bulundurmaması, kentsel hizmetlere erişimi olması, temel ihtiyaçlardan feragat etmeden ödenebilir olması, farklı gereksinimi olan grupların ihtiyacına cevap vermesi, mimari tasarımıyla sağlıklı ve yeterli bir yaşam alanı sunması, sosyal-kültürel olanaklara, sağlık hizmetlerine, temiz gıdaya rahat ulaşılabilir konumda olması, bulunduğu çevreyle kültürel biçimde uyumlu olması Birleşmiş Milletler’in konutla ilgili 7 temel maddesidir.”

“DAR GELİRLİ YURTTAŞLARIMIZI YUVA SAHİBİ YAPACAĞIZ”

Karaca, 2002’de halkın yüzde 75’i ev sahibiyken bugün bu oranın yüzde 55’e düştüğüne, bir yıl içinde kiraların yüzde 197 arttığına dikkati çeken karaca, sözlerini şöyle tamamladı:

“Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayımız Genel Başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu milletimize açıkladı. İkinci Yüzyıl Konut Programımızla dar gelirli vatandaşı yuva sahibi yapacağız. Dezavantajlı gruplara, yeni evlenenlere, uzun süredir işsiz olanlara sosyal konutta öncelik vereceğiz. Devlet depremde yıkılan kentlerin inşasına koyulurken, konut birlikleri ve kooperatiflerinin dar gelirli vatandaşlarımız için kiralık sosyal konut inşa etmesini sağlayacağız. Sosyal konutların sayısını mümkün olan en hızlı şekilde artıracağız. Bu süre zarfında, kiracıları destekleyeceğiz. Sosyal konut satın alanların, özel haller dışında belli bir süre bu konutları satmalarının veya kiraya vermelerinin önüne geçeceğiz. Gayrimenkul, devlet borçlanma senedi, yatırım fonu alarak, bankada döviz cinsi mevduat veya bireysel emeklilik hesabı açanlara vatandaşlık verilmesi uygulamasına son vereceğiz.”