06.06.2023, Salı
17 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Karaca: Millet iktidarında torpile son

Karaca: Millet iktidarında torpile son

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 7 Mayıs 2023 Pazar - 11:32Güncelleme: 7 Mayıs 2023 Pazar - 11:52
Karaca: Millet iktidarında torpile son

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, seçim çalışmalarında bir araya geldiği gençlere millet iktidarında torpile, mülakat ile elenmelere son vereceklerini söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli 1. sıra milletvekili adayı Gülizar Biçer Karaca, seçim çalışmaları sırasında gençlerle bir araya geldi. Gençler, Karaca’ya sınavlarda adaletsizlik nedeniyle emek verdikleri ve hak ettikleri halde mülakatla elendiklerinden şikayet etti.

İktidar sahiplerinin saraylarda çocuklarıyla yaşadığını, buna milletin tepki gösterdiğini kaydeden Karaca, anne babaların binbir emekle okuttukları çocuklarının KPSS ve merkezi sınavlarda yüksek ve yeterli puan almalarına rağmen elenmelerinden yakındığını, şaibe yaratan, AK Parti iktidarının kamuda istihdamı yandaşları için kullandığını, bunu ortadan kaldırmak için yurttaşları 14 Mayıs’ta sandığa gitmeye davet ettiklerini söyledi.

“HAYATINIZI, GELECEĞİNİZİ ÇALANLARA SESSİZ KALMAYIN”

Gençlere “Hayatını ve geleceğini çalanlara sessiz kalma” diye seslenen Karaca, “Yıllardır hazırladıkları torpil listeleriyle, haksız mülakatlarla geleceğinizi çaldılar. Sen okul sıralarında dirsek çürütürken, onlar senin emeklerini yok saydılar. Senin ve binlerce arkadaşının mağduriyetine son vermek, yaşanan bu adaletsizlik ve haksızlık karşısında sana destek olmak için biz buradayız. Hakkını yiyenlerden yargı önünde hesap soracak, torpile, kayırmacılığa son vereceğiz. Kamuya şeffaflığı getireceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi gelecek, bu düzen bitecek” ifadelerini kullandı.

“SANDIK SENİN, OY SENİN”

“Umursamamak, ertelemek, memleketi ben mi kurtaracağım diye düşünmek yerine kendin için, arkadaşların için, daha özgür bir ülkede dilediğince yaşayabilmek için sandık senin, oy senin” diyen karaca, gençlere şu çağrıyı yaptı:

Haberin DevamıReklam
Biliyoruz sevgili gençler, siyasete ilgili ama mesafelisiniz. Biliyoruz, siyaseti kirli buluyorsunuz. Biliyoruz, oy deposu gibi görülmekten, sizin adınıza kararlar verilmesinden bıktınız usandınız. Biliyoruz, bu hantal siyaset kurumu hiç renkli ve sizin ihtiyacınız olduğu kadar eğlenceli değil. Biliyoruz, siyaset çoğu zaman size kavga, çatışma, kutuplaşma, yalan, baskı, zorbalık, karmaşa, rant ve yolsuzluğu hatırlatıyor.

Diyoruz ki; İlk kez oy kullanacak milyonlarca gençten biri sensin. Umursamamak, ertelemek, memleketi ben mi kurtaracağım diye düşünmek yerine kendin için, arkadaşların için, daha özgür bir ülkede dilediğince yaşayabilmek için sandık senin, oy senin. Gençleri sadece oy deposu görüp apolitik olmakla ya da duyarsızlıkla suçlayanlara bir çift sözüm var. AKP iktidarına gözlerini açan ve ne yazık ki hala bu tek adam rejiminde yaşayan gençler, kayıtsız değil, umarsız değil. Aksine somut politikaları olan CHP ve Millet İttifakı’nın bileşeni partilere güven duyuyor. Daha iyi yaşam koşullarını, eğitimi, esnek çalışma imkanlarını ve fırsat eşitliğini hak ediyorsun. Yaşadığın ve içine doğduğun aile, toplum ve bu ülkede değişim istiyorsun. Bu değişimi birlikte gerçekleştireceğiz. Sırtınıza yüklenen yüklerden sizi kurtaracağız. Birlikte başaracağız.

Torpilin kaynağı olan mülakatla işe alım kalkacak. Kamuya personel alınırken yoksul ailelere öncelik tanınacak. Aile Destekleri Sigortası’ndan yararlanan ailelerin çocuklarına, kamuya personel alımında pozitif ayrımcılık yapılacak. Mülakat kaldırılacak, zorunlu hallerde kamera kaydıyla mülakat olacak, torpile kökten son verilecek. Hiçbir genç KYK borcunu işe girmeden geri ödemeyecek. Öderken de asla faiz vermeyecek. Gençlerin alacakları ilk sıfır otomobilde ÖTV kalkacak. İlk cep telefonu ve oyun konsolu alımında ÖTV ödemeyecek. Yeni telefonlarını yarı fiyatına alacaklar.

Ulusal Gençlik Stratejisi’ni hazırlayacağız. İstihdamı artırmak için sağlayacağımız hibe, vergi, prim, kredi, diğer finansman ve benzeri teşvikleri gençler lehine güçlendirerek ve farklılaştırarak genç istihdamını destekleyeceğiz. Parlamentoda, yerel yönetimlerde, siyasi partilerin karar mekanizmalarında ve kamu kurumlarının özellikle orta ve üst yönetim kademesinde genç temsilini artıracağız. Haydi gençler, kaybedeni olmayan bir ülke ve hak ettiğin hayat için birlikte kazanacağız.”