Karaca: Çiftçi emeğinin karşılığını alacak – D20Haber
13.06.2024, Perşembe
26 °C / 43 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Karaca: Çiftçi emeğinin karşılığını alacak

Karaca: Çiftçi emeğinin karşılığını alacak

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 14 Nisan 2023 Cuma - 09:27Güncelleme: 14 Nisan 2023 Cuma - 09:27
Karaca: Çiftçi emeğinin karşılığını alacak

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, tarımı ayağa kaldıracaklarını, yeniden üretim yapmasını sağlayacakları çiftçinin emeğinin karşılığını alacağını belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, seçim çalışmalarına Kale’den başladı. “Sana Söz” sloganıyla ziyaretler gerçekleştiren Karaca, Alanyurt ve Özlüce mahallelerinde vatandaşlarla bir araya geldi, sorunlarını dinledi, iktidarları döneminde uygulayacakları tarım politikalarını anlattı.

Ekonomik krizin yarattığı problemlerden ve artan maliyetlerden yakınan, kaderlerine terk edildiklerini söyleyen çiftçileri dinleyen Karaca, 14 Mayıs seçimiyle Kemal Kılıçdaroğlu’nun 85 milyonun cumhurbaşkanı olacağını, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçileceğini, ülkenin huzura ve refaha kavuşacağını söyledi.

“TARIMI AYAĞA KALDIRACAĞIZ”

“Tarımı ayağa kaldıracağız” diyen Karaca, çiftçinin üretimden kaçmayacağı, ithalatın değil yerel üretimin destekleneceği modellerin uygulamaya konulacağını ifade ederek, şunları söyledi:

“Kale ilçemizin %72,2’si ormanlık, %21’i tarım, %1,8’i ise kullanılamaz arazidir. Binlerce aile tarımla uğraşıyor, tütün üretiyor. Ancak gel gelelim tarım politikalarından bihaber tek adam ve şürekası yüzünden ithalata dayalı tarım politikaları ile gıda enflasyonu fırlamış, tarlalar ekilip biçilemez hale getirilmiş, üretici yalnız bırakılmıştır. Kitabını yazdığı ekonomiyi çökerten ‘ekonomist’ iddiasındaki tek adam iktidarında hasat zamanı ithalata izin verilmesi, maliyetlerin aşırı yüksek olmasından dolayı tarım girdi fiyatlarında, gübrede, mazotta, elektrikte, ilaçtaki maliyet dudak uçuklatır hale gelmiştir. Millet ittifakında 3-5 tane tütün şirketinin bir araya gelerek tütün üreticilerinin emeklerinin yok sayılmasına izin vermeyeceğiz. Taban fiyatı baştan belirleyeceğiz. Çiftçimizin emeğinin hiçe sayılmasına, alın terinin yok sayılmasına izin vermeyeceğiz.”

“UYGULANANAN POLİTİKALARLA TÜRK TÜTÜNÜ BİTİRİLDİ”

İktidarın çiftçiye söyleyecek tek sözü olmadığını kaydeden Karaca, “Dünyada markalaşabilecek olan Türk tütünü, tek adam politikaları ile bitirildi. Bugün geldiğimiz noktada tarımda verilen ürün destekleri bir yıl geriden geliyor. Bu ne demek 2023 yılında olsak da çiftçiye 2022 yılında ürettiği ürünün karşılığı bir yıl bekletilmekte! Ülke olarak önündeki 5 yılı planlayacaksın. Benim 5 yıl için şu ürünlere bu kadar ihtiyacım olacak. Çiftçiye de diyeceksin bu 5 yıl boyunca şu ürünlere destek miktarları bu kadar. Çiftçi kazancını, alacağı desteği hesaplayacak üretimini yapacak. AKP’nin bunu hayata geçirmek şöyle dursun, traktörü haczedilen çiftçiye, ineğini aç kalmasın diye satmak zorunda kalan besiciye, tarlasını ilaçlayamayan üreticiye söyleyecek tek bir sözü yoktur” dedi.

Haberin DevamıReklam
“MİLLET İTTİFAKI İLE ÇİFTÇİNİN YÜZÜ GÜLECEK”

Millet ittifakının üretici dostu olduğunu söyleyen Karaca “CHP olarak tarımı ayağa kaldırmak en öncelikli hedeflerimizden olacak. Defalarca söylediler, hiç yapmadılar. Şimdi bizim politikalarımızı ‘kes kopyala’ yapıp vaat diye seçim beyannamesine koyuyor, 20 yıldır yapmadıklarını yapacaklarını iddia edip milleti kandıracaklarını zannediyorlar. Çaresizlikle seçime giden AKP ‘Doğru Adam, Doğru Zaman’ diyerek, Erdoğan üzerinden prim yapmaya çalışarak yanlışın adresi olduğunu bir kez daha ortaya koydu. AKP’nin ve milletin karşısına çıkma cesareti olmayan Cumhur İttifakı üyelerinin sandığa gömüleceği aşikar. Millet ittifakıyla çiftçimizin yüzü gülecek” diye konuştu.

“SANA SÖZ ÇİFTÇİ KARDEŞİM”

CHP’nin tarım politikalarını anlatan ve görev geldiklerinde kısa sürede uygulamaya koyacakları projelerden de söz eden Karaca, şu mesajları verdi:

● Tarım, su ürünleri ve ormancılıkta kullanılan üretim araçları ve makineler için mazotta ÖTV yükünü kaldıracağız.

● Çiftçilere kullandığı gübre maliyetinin yüzde 50’sini destek olarak geri vereceğiz.

● Çiftçilere kullandığı tohum maliyetinin yüzde 50’sini destek olarak geri vereceğiz.

● Tarımda indirimli elektrik tarifesi uygulayacağız.

● Çiftçilerimizin bankalardan ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden kullandıkları kredinin faizini silip, yeniden yapılandıracağız.

● Zirai kredilerin geri ödeme takviminin hasat dönemine göre belirlenmesini sağlayacağız.

● Tarımsal yatırımlara uygun koşullu kredi desteği vereceğiz.

● Çiftçilerimizin traktör, biçerdöver, tarım makinaları gibi tarımsal üretim araçlarının ve canlı hayvan varlığının hiçbir şekilde haczedilmemesini sağlayacağız.

● Temel tarım ürünlerinde taban fiyatlarını maliyet, kur, enflasyon ve çiftçilerimize insan onuruna yaraşır gelir sağlamayı dikkate alarak belirleyeceğiz.

● Tarımsal ürün alım fiyatlarını ekim öncesi ilan edecek, girdi desteklerini çiftçi tarlasını sürmeden, süt sağılmadan, besi hayvanı kesime gitmeden önce verecek, diğer destek ödemelerini üretim sonrası 90 gün içinde ödeyeceğiz.

● Çiftçilerimizin bankalardan ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden kullandıkları kredinin faizini silip, yeniden yapılandıracağız.

● Çiftçimizin Tarım BAĞ-KUR prim ödemelerini hasat sonrası faizsiz ödenecek şekilde planlayacak ve sağlık güvencesinden faydalanmasını sağlayacağız.