Arpacı’dan vergide adalet vurgusu – D20Haber
23.06.2024, Pazar
25 °C / 42 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Arpacı’dan vergide adalet vurgusu

Arpacı’dan vergide adalet vurgusu

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 12 Mayıs 2023 Cuma - 15:51Güncelleme: 12 Mayıs 2023 Cuma - 15:51
Arpacı’dan vergide adalet vurgusu

CHP Denizli Milletvekili Adayı Şeref Arpacı, vergi yükünün ağır olduğunu ve herkesi etkilediğini belirterek, vergide adaletin sağlanması gerektiğini söyledi.

CHP Denizli Milletvekili Adayı Şeref Arpacı, Denizli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasını (SMMMO) ziyaret etti. Denizli SMMMO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sarıgöl ve yönetim kurulu üyeleriyle görüşen Arpacı, seçimlerin ardından Denizli’deki oda, dernek ve diğer sivil toplum kuruluşları ile sorunların çözümü için iş birliği ve diyalog halinde olacaklarını ifade etti.

“HERKESİN VEKİLİ OLACAĞIM”

Sivil toplum kuruluşlarında görev aldığını anımsatan Arpacı, “Dernekçilikten geliyorum. Aynı zamanda yıllardır tekstil sektörünün içindeyim. Bu sektörde, tedarikçilerden işçilere, müşterilerden fasonlara kadar sürekli olarak istişare ve diyalog içinde olunması gereken bir ortamdayım. İş birliğine ve diyalog kültürüne çok önem veriyorum. Denizli’de herkesin vekili olacağım” dedi.

“BİRLİK VE DAYANIŞMA İÇİNDE SORUNLARI AŞACAĞIZ”

Seçim döneminde geniş kitleleri dinlediklerini anlatan Arpacı, “Fabrikalarda işçilerden işverenlere, köylerde tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızdan sivil toplum kuruluşlarına, derneklerden iş dünyasına kadar toplumun her kesimin sorunlarını, beklentilerini dinlemeye gayret ettik. Yaptığımız görüşmelerde, her söz dönüp dolaşıp ekonomiye geldi. Sınırlı imkanlarla ticaret yapan esnafımız da büyük şirketler sahipleri de ‘her sattığımız maldan zarar ediyoruz’ diyor. Bunların tamamını aşacağız. Hep birlikte dayanışma içinde akıl ve bilimin gerektirdiği ekonomi politikaları ile tüm bu sorunları çözmek mümkün” diye konuştu.

“MALİYETLER ARTARKEN İNDİRİM YAPMAK ZORUNDA KALDIK”

Denizli’de ihracat rekorları kırılırken birden bire ortaya “Çin ekonomi modeli”, “yeni Türkiye ekonomi modeli” gibi söylemlerin gündeme geldiğini kaydeden Arpacı; “ Üretim, yatırım ve istihdam artacak denildi. Ama tam tersi oldu. Dünyada resesyon söylentileri var ama aslında yok. Hindistan’da Pakistan’daki siparişler düştüğünde, durgunluk olduğunda işin azsa önce indirim yaparsın. 10 ise 9 dersin. Dünya da bunu yaptı, mal satabileceği yerlere fiyat indirimi ile gitti. Oysa biz kendimiz resesyon yaşarken artan maliyetler sebebi ile indirim yapmak zorunda kaldık” ifadelerini kullandı.

Haberin DevamıReklam
“GÜVEN ORTAMI SAĞLANACAK”

Özellikle son dönemde yatırım yapılmadığına dikkati çeken Arpacı, “Şirketler yarı kamu gibi çalışıyor, yatırımlar yapılmıyor. Türkiye masası kapalı, yatırım yapılabilir bir ülke gözükmüyor. Seçimden sonra sağlanan güven ortamı ile yatırımların önü açılacak. Yatırım gelecek. Modern dünyadan kopan Türkiye’de hızla gelişecek ve açığı kapatacak” değerlendirmesini yaptı.

VERGİ ADALETİ VURGUSU

Türkiye’de vergilendirme politikalarında büyük yanlışların yapıldığını dile getiren Arpacı, “Her yerde olduğu gibi, Denizli’de de dolaylı vergi gerçeği var. Alınan ücret ve maaşlar zaten gelir vergisi nedeniyle bir süre sonra kesintiye uğruyor. Bunun yanında günlük hayatta yaptığımız her alış verişte dolaylı vergiyi de zaten ödüyoruz. Asgari ücret artıyor ama alım gücü artmadığı gibi aksine daha da düşüyor. Bundan 4 yıl önceki asgari ücretle alabildiğini işçiler bugün alamıyor. Enflasyon ve ağır vergi yükü herkesi etkiliyor” dedi.

TOPLUMUN RAHATLAMAYA İHTİYACI VAR

Toplumun sürekli baskı altında tutulmak istediğine işaret eden Arpacı, son dönemde her türlü etkinlik ve sosyal faaliyetlerin çeşitli nedenlerle iptal edildiğini, sürekli olarak sosyal ve kültürel aktivitelerin engellendiğini, yasaklandığını, ağır ekonomik ve sosyal sorunlar altında boğulan toplumun rahatlamaya ihtiyacı bulunduğunu sözlerine ekledi.