Aynı direkte hem Türk bayrağı hem AK Parti bayrağı – D20Haber
23.06.2024, Pazar
25 °C / 42 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Aynı direkte hem Türk bayrağı hem...

Aynı direkte hem Türk bayrağı hem AK Parti bayrağı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 9 Mayıs 2023 Salı - 07:30Güncelleme: 8 Mayıs 2023 Pazartesi - 23:33
Aynı direkte hem Türk bayrağı hem AK Parti bayrağı

Denizli’de, özel bir mülkteki direğe hem Türk bayrağı hem AK Parti bayrağı asıldı. CHP, Merkezefendi İlçe Seçim Kuruluna itirazda bulundu. Kurul kararının ardından dev direkteki Türk bayrağı indirildi, AK Parti bayrağı ise asılı kaldı. AK Parti ve MHP’li üyeler söz konusu kararla ilgili karşı oy kullanırken, CHP İl Başkanı Ali Osman Horzum ise “Türk bayrağımızı indirdiler, AKP bayrağı direkte kaldı. Sonrada bize vatan, bayrak dersi vermeye kalkıyorlar” açıklamasını yaptı

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili seçimlerine 5 gün kala gerginlikler yaşanıyor, siyasi partilerin faaliyetlerine ilişkin itirazlarda bulunuluyor. Bu itirazlardan birisi Merkezefendi’nin Servergazi Mahallesi’nde, özel bir mülkte dev direğe hem Türk bayrağı hem AK Parti bayrağı asılmasıyla ilgili yapıldı.

CHP tarafından Merkezefendi İlçe Seçim Kuruluna yapılan itiraz karara bağlandı. CHP İl Başkanı Ali Osman Horzum, itirazlarının haklı bulunduğunu, Türk bayrağı ile siyasi parti bayrağının aynı direkte asılmaması yönünde karar verildiğini bildirdi.

AK PARTİLİ ÜYENİN ŞERHİ

Söz konusu karara karşı oy kullanan ve şerh düşen AK Parti Merkezefendi İlçe Seçim Kurulu Üyesi M.S., bayrağın oraya ne zaman asıldığının belli olmadığını, fotoğraflar üzerinden karar verilmesi usul ve yasalara aykırı olduğunu savundu. AK Partili üyenin şerh yazısı şöyle:

“İlgili kararda ekli fotoğraftaki direğin resmi bir kurum olduğuna dair herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. İlgili bayrağı oraya kimin ne zaman astığı belli değildir. İlgili bayrak direğinin bulunduğu arazinin bir vatandaşa ait olması da muhtemeldir. Kişilerin özel konutları ile ilgili olarak YSK 20231124 sayılı kararının ilan ve reklam yerleri başlıklı D bendinde ‘Vatandaşların, 25 Nisan 2023 Salı gününden, propaganda sürecinin bilim günü olan 13 Mayıs 2023 Cumartesi günü saat: 18:00’e kadar, konutlarına, işyerlerine, veya taşıtlarına, siyasi partilere ya da bağımsız adaylara ait bayrak, afiş, veya poster gibi tanıtıcı malzemeleri asabileceklerine veya yapıştırabileceklerine, bu ilan ve reklamların her türlü vergi ve harçtan muaf olduğunu…’ hükmü yer almaktadır. Bu yasa ve karar hükmünden anlaşılacağı üzere vatandaşların seçim takvimi boyunca hiçbir izne gerek olmaksızın bayrak ve afiş asabilir ve yapıştırabilir. Bu yerlerin belediyeye ait ilan ve reklam yerlerinden olup olmadığına dair hiçbir araştırma yapılmadan sadece itiraza ekli fotoğraflar üzerinden karar verilmesi usul ve yasalara aykırıdır. Bu yerlerin şahıslara ait olup olmadığı, belediye reklam yeri olup olmadığının belediyelere sorulması gerekmektedir. Kaldı ki bu fotoğrafların hangi tarihte hangi saatte çekildiğine dair bir bilgi bulunmamaktadır. Özel mülk ise sadece taşınmazın iskanının olup olmadığına bakılmalıdır. Bir inşaat alanı olup olmadığı da belli değildir. YSK 2023/124 sayılı kararın ilan ne reklam yerleri başlıklı D bendinde açıkça herhangi bir izne ya da gerek olmadığı belirtilmektedir. 298 sayılı yasanın 60. maddesinin 6. paragrafı ve 2023/124 sayılı kararının ilan ve reklam yerleri başlıklı D bendi gereğince ilgili karara muhalefet şerhimizi sunuyoruz.”

Haberin DevamıReklam
MHP ÜYESİ: TÜRK BAYRAĞI FON OLARAK KULLANILMAMIŞTIR

Kurulun MHP’li üyesi A.A. de Türk bayrağının diğer bayrak ile birlikte fon olarak kullanılmadığını, dolayısıyla cezai yaptırımı gerektiren bir durumun oluşmadığını savunarak, şerhte şu ifadelere yer verdi:

“2893 sayılı kanunun 7. maddesinde ve 298 sayılı kanunun ilgili maddesinde Türk bayrağına verilen değeri azaltıcı, hakaret niteliğinde sayılabilecek veyahut seçim propagandasına aykırı olan hareketler açıkça belirlenmiş olup, işbu itiraza konu görüntü üzerinde yapılan incelemede yüce Türk bayrağının diğer bayrak ile birlikte fon olarak veyahut üzerinde kullanılmadığı ne ilgili kanunlarda cezai yaptırımı gerektiren seçenek hareketlerden hiçbirini oluşturmadığı, ‘Türk bayrağının yanına ayrı bir bayrak olarak parti bayrağın asılmasının’ her iki kanunda öngörülmüş olan (Türk bayrağının başka bir bayrağın fonu olmaması, üzerinde veya içeriğinde olmaması vs. şeklindeki) bu seçimlik hareketlerden biri veya birkaçını oluşturmadığı, cezai yaptırımlara ilişkin hukuk kurallarının kanunsuz suç olmaz ilkesi ve kıyas yasağı ilkeleri gereğince hareketin kıyas ile söz hükümleri ihlal ettiği iddiasının hukuka aykırı olduğu anlaşıldığından ilgili karara muhalefet şerhimizi sunuyoruz.”

HORZUM, TEPKİ GÖSTERDİ

CHP İl Başkanı Ali Osman Horzum ise kararın ardından sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Horzum’un açıklaması şöyle:

“Bayrağımızla asılan AKP bayrağına yaptığımız itirazı Seçim Kurulu Başkanlığı kabul etti. Karara AKP ve MHP itiraz etti, karara şerh koydu. Sonra ne yaptılar biliyor musunuz? Türk bayrağımızı indirdiler, AKP bayrağı direkte kaldı. Sonrada bize vatan, bayrak dersi vermeye kalkıyorlar.

Süleyman Şah’ın Türbesini kaçırdınız, yurtdışındaki tek toprağımızı terk edip bayrağımızı indirdiniz,
askeri alandaki bayrağımızın indirilmesine göz yumdunuz, Ege Denizi’ndeki adalarımızı Yunanistan’a terk ettiniz, kanla canla aldığımız vatan topraklarımızı dolar karşılığı sattınız, satıyorsunuz.

Şimdi de kalkıp bize vatan, milliyetçilik ve bayrak diyorsunuz. Ayıp ayıp, biz bu devleti kuran partiyiz. Halkımızın değerleriyle ayıbınızı örtmeye, bu milletin aklıyla alay etmeye hakkınız yok. Halk kazanacak, biz kazanacağız.”