AK Parti’den Merkezefendi Belediyesine sert eleştiriler – D20Haber
04.03.2024, Pazartesi
6 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. AK Parti’den Merkezefendi Belediyesine sert eleştiriler

AK Parti’den Merkezefendi Belediyesine sert eleştiriler

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 16 Aralık 2023 Cumartesi - 12:25Güncelleme: 16 Aralık 2023 Cumartesi - 12:25
AK Parti’den Merkezefendi Belediyesine sert eleştiriler

AK Parti Merkezefendi İlçe Başkanı Fatih Durmaz, Merkezefendi Belediyesine borçlar ve Halk Ekmek büfelerinde sigortasız işçi çalıştırması eleştirilerinde bulundu.

AK Parti Merkezefendi İlçe Başkanı Fatih Durmaz, parti binasında düzenlediği basın toplantısında, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan’a Sayıştay raporu üzerinden yüklendi. Durmaz, yeterli hizmet üretilmediğini, borç miktarının 300 milyon lirayı aştığını, sosyal demokrat olduğunu söyleyenlerin sigortasız işçi çalıştırdığını söyledi.

AK Parti döneminde ilçede belediyecilik hizmetlerinin çıtasını çok yukarıya çıkardıklarını savunan Durmaz, son 5 yıldır hizmet beklentilerinin yanına bile yaklaşamayan bir belediye yönetiminin iş başında olduğunu, herhangi bir yapısal projeye imza atılmadığını, Merkezefendi Belediyesinin borç batağına sürüklendiğini, borç ödemek için arsa satışı yoluna gidildiğini ifade etti. Durmaz’ın basın toplantısında öne çıkan satırlar şöyle:

•Belediyeler Sayıştay tarafından denetlenir. Merkezefendi Belediyesinin bir nevi karnesi olan Sayıştay raporunu incelediğimizde maalesef acı bir tabloyla karşı karşıya kaldık. Belediye faaliyetlerini denetleyen 35 sayfalık raporun yarıdan fazlasını usulsüzlükler, hukuksuzluklar ve bunları tespitiyle ilgili.

•Meselemiz bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek. Kamu kaynaklarının akıllı kullanımı, belediye bütçesinin düzgün bir şekilde kullanılarak vatandaşımıza hizmet edilmesi.

•Halk Ekmek büfelerinde çalışan personelin sigorta kayıtları yapılmamış. Koskoca Merkezefendi Belediyesi sigortasız işçi çalıştırmış. Bu konu Sayıştay tarafından tespit edilmiş. Bütçe İçi İşletme dahilinde işletilen ekmek büfelerinde sürekli biçimde çalıştırılan personelin mevzuatta öngörülen istihdam yöntemlerinin aksine, günlük gider pusulası düzenlenmek suretiyle istihdam edildiği görülmüştür. Ekmek satış büfelerindeki 14 adet personelin Sosyal Güvenlik Kurumuna herhangi bildirimde bulunulmaksızın, sigortasız bir şekilde çalıştırıldıkları tespit edilmiştir.

•Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırları içerisinde herhangi bir işletme, fabrika, kuruluş sigortasız bir işçi çalıştırabilir mi? Bunu yapan da kendisini sosyal demokrat, işçi haklarını savunduğunu söyleyen Merkezefendi Belediyesi. O insanların sigorta güvencesiyle oynuyor. Gider pusulasıyla belediyede işçi istihdam ediyorsunuz. Bu yapılabilecek en büyük kötülüklerden birisidir. Bunun yapan da ‘biz sosyal devlet anlayışına inanıyoruz, işçi haklarını koruyoruz’ diyen birisi.

•Merkezefendi Belediyesinin bir deprem komisyonu var, 5 yılda hiç toplanmadı. Depreme hazırlıkla ilgili bugüne kadar belediye meclisinde bir tane bile gündem olmadı. Denizli deprem kuşağında bir il. Depreme hazırlığı olmayan, kentsel dönüşümle ilgili hiçbir adım atmayan bir belediyeyle karşı karşıyayız.

•Arsa satışa çıkarıldı. Belediyeler arsa satabilir, ihtiyacı yoktur. Fakat belediyeler borç ödemek için belediye hizmet alanı olarak tahsis edilen, bir daha alınması mümkün olmayan yeri satmaz. Bizim isyanımız buna.

•Bildiğim kadarıyla 300 milyonun üzerinde bir borçtan söz ediliyor. Defter düzgün tutulmamış. Ben size ‘şu kadar borcu var’ derim, onlar çıkartıp başka bir belge sallar. Borcun kesin olarak bilinmesi için muhasebe kayıtlarının düzgün tutulması gerekiyor.