Güngör’den Gazze saldırıları açıklaması – D20Haber
10.12.2023, Pazar
4 °C / 12 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Güngör’den Gazze saldırıları açıklaması

Güngör’den Gazze saldırıları açıklaması

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 12 Ekim 2023 Perşembe - 11:51Güncelleme: 12 Ekim 2023 Perşembe - 11:51
Güngör’den Gazze saldırıları açıklaması

AK Parti Denizli İl Başkanı Yücel Güngör, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik ablukası ve saldırılarına tepki göstererek, saldırılarda sivil hedeflerin vurulmasının ve sürdürülen ablukanın savaş ahlakına uymadığını belirtti.

AK Parti Denizli İl Başkanı Yücel Güngör, yaptığı açıklamada, İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları sonucunda çocuk, genç, yaşlı ve kadın erkek 700’ü aşkın kişi hayatını kaybettiğini, yüzlerce kişi yaralandığını ifade etti.

İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ablukanın uzun yıllardır devam eden bir insan hakları ihlali olduğunu, Gazze halkının yıllardır temel haklarından mahrum bırakıldığını ve yaşam koşullarının her geçen gün daha da kötüleştiğini bildiren Güngör, şunları kaydetti:

“İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde yaşayan insanlar, temel ihtiyaçlara erişimlerinin sınırlanması, elektrik ve su kesintileri gibi ciddi sorunlarla karşı karşıyadır. Ayrıca, Gazze’de ibadethaneler, hastaneler, okullar, hepsi acımasızca vurulmaktadır. Bu durum, masum sivillerin hayatlarını tehdit etmektedir. Ateşe benzin dökmenin, hele hele sivilleri ve sivil yerleşim yerlerini hedef almanın kimseye bir faydası olmayacaktır. Gazze Şeridi’ndeki ablukanın sonlandırılması ve Gazze halkının yaşam koşullarının iyileştirilmesi için uluslararası toplumun çabalarını artırması gerekmektedir.

Haberin DevamıReklam
Gazze halkı, barış ve adalet isteğiyle direnişini sürdürmektedir. 1967 sınırları temelinde bağımsız ve coğrafi bütünlüğe sahip, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin Devleti’nin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bu konuda geç kaldığımız her gün, maalesef bölgemiz çatışma, kan ve gözyaşı girdabından kurtulamayacaktır.

Sivil yerleşimleri hedef almayı doğru bulmuyoruz. Savaşın da bir ahlakı vardır. Abluka uygulamaları savaş ahlakına uymamaktadır. Abluka savaş değil katliamdır. Sivilleri cezalandırmak kimseye kazandırmaz. Masumlar ölmesin, daha fazla kan akmasın. Bölgede etkili tüm aktörleri, barışın tesisi için sorumluluk almaya çağırıyoruz.”