Güngör’den erken emeklilik açıklaması – D20Haber
29.05.2024, Çarşamba
15 °C / 29 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Güngör’den erken emeklilik açıklaması

Güngör’den erken emeklilik açıklaması

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 7 Mayıs 2023 Pazar - 14:22Güncelleme: 7 Mayıs 2023 Pazar - 14:23
Güngör’den erken emeklilik açıklaması

AK Parti Denizli İl Başkanı Yücel Güngör, esnaf ve çiftçinin prim gün sayısının 7 bin 200 güne çekildiğini, bu düzenlemenin 5 yıl erken emeklilik hakkı kazandıracağını bildirdi.

AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör, esnaf ve tarım sigortasında prim günü sayısıyla ilgili yeni düzenleme hakkında açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Küçük esnafımızın prim ödeme gün sayısını SSK’lılarla eşitleyerek 7 bin 200 güne indiriyoruz. Yeni dönemde yapacağımız bu çalışmadan 1 milyon küçük esnafımız yararlanacak” açıklamasını anımsatan Güngör, bu düzenlemeyle başta küçük esnaf olmak üzere çiftçilerin 5 yıl daha erken emekli olabileceği belirtti.

Güngör, düzenlemeyle ilgili “SSK’lı çalışanlar Bağ-Kurlu çalışan arasında 1800 gün, yani 5 yıllık süre farkı kaldırılarak emeklilik için gerekli prim süresi eşitlenecek. Prim düzenlemesiyle erken emeklilik imkânının yanı sıra yüzde 20 daha yüksek emekli aylığı almak mümkün hale gelecek. Böylece 5 yıl daha erken emeklilik imkânı doğacak. Prim uçurumunu kapatacak yasal düzenlemeyle emekliler arasında hem gelir hem de aylık bağlanma süresinde eşitlik sağlanacak. Yapılacak düzenlemeyle çiftçilerin emekliliği için gerekli prim gün sayısı da SSK’lı çalışanlarla eşitlenecek. Çiftçilerimiz bu sayede 9 bin gün yerine 7 bin 200 günle emekli olabilecek” dedi.

Haberin DevamıReklam
AK Parti iktidarında her kesime kolaylıklar sağlandığını kaydeden Güngör, “Bizler her zaman esnafımızın, çiftçimizin, çalışanlarımızın, emeklilerimizin, sanayicilerimizin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan EYT gibi çok önemli bir düzenlemeyi daha hayata geçireceğimizi paylaştı. Şimdiden hayırlı ve uğurlu olsun” diye konuştu.