Güngör: 1960 darbesiyle demokrasiye hançer saplanmıştı – D20Haber
22.06.2024, Cumartesi
25 °C / 42 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Güngör: 1960 darbesiyle demokrasiye hançer saplanmıştı

Güngör: 1960 darbesiyle demokrasiye hançer saplanmıştı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 27 Mayıs 2024 Pazartesi - 15:59Güncelleme: 27 Mayıs 2024 Pazartesi - 16:00
Güngör: 1960 darbesiyle demokrasiye hançer saplanmıştı

AK Parti Denizli İl Başkanı Yücel Güngör, 27 Mayıs 1960’taki askeri darbeyle Türk demokrasisine hançer saplandığını belirtti.

AK Parti Denizli İl Başkanı Yücel Güngör, yazılı açıklamasında, Türk demokrasisine ilk hançerin 1960 askeri darbesiyle saplandığını, toplum mühendisliğinin de temellerinin atıldığını, 27 Mayıs darbesinin milli iradeden kopan bir zihniyetin ürünü olarak vicdanlara, hukuka, tarihe ve insanlığa silinmez bir leke bıraktığını ifade etti.

Devlet ve vatandaşın kuvvetli bağından rahatsız olanların çeşitli yalan ve iftiralarla askerin namlusunun Çankaya Köşkü’ne çevrilmesini sağladığını kaydeden Güngör, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Doğrudan millete savaş açan cuntacı zihniyet, demokratik yönetime anti-demokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış, tiyatrovari Yassıada yargılamaları ile masum insanları hukuk dışı şekilde idam etmiştir. İdam edilenler milletin vekilleri değil bilakis demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk milleti olmuştur.

Haberin DevamıReklam
Üzerinden yarım asırdan fazla geçmesine rağmen benzer bir senaryoda 15 Temmuz’da sahnelenmeye çalışılmıştır. Ancak milletimiz vakur duruşuyla, millet iradesi üzerinde tahakküm kurmak isteyenlerin oyunlarını 15 Temmuz’da son kez bozmuş, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 15 Temmuz’da demokrasi düşmanlarına en büyük dersi vermiştir.

Bu vesile ile Türkiye’de darbe dönemlerinin kapandığını ve darbelere karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi belirtiyor; demokrasi ve özgürlüklerin daim olması adına canlarını feda eden Adnan Menderes ile Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Demokrasimize ve irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacağız.”