05.06.2023, Pazartesi
15 °C / 27 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Karaca: Bu yoksulluk AKP’nin eseri

Karaca: Bu yoksulluk AKP’nin eseri

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 9 Mayıs 2023 Salı - 11:03Güncelleme: 9 Mayıs 2023 Salı - 11:04
Karaca: Bu yoksulluk AKP’nin eseri

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Millet İttifakı’nın iktidar olması halinde sosyal yardımların kesileceği iddialarının asılsız olduğunu belirtti. 9 yaşındaki bir çocuğun kendisine gelerek sucuk yiyemediği için kantine gidip sucuğun kokladığını söylediğini ifade eden Karaca, “Bu yoksulluk AKP’nin eseri” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca Dokuzkavaklar’da düzenlenen mahalle buluşmasına katıldı. Millet İttifakı’nın iktidar olması halinde ihtiyaç sahibi aileleri rencide eden yardım uygulamalarına kapsayıcı sosyal politikalarla son vereceklerini anlatan Karaca, Aile Destekleri Sigortası’nın detaylarını aktardı. elinde tuttuğu kartları vatandaşlara gösteren Karaca, “Aileler, insan onuruna yaraşır şekilde harcamasını yapacak, hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek” dedi.

ÇOCUKLA OLAN ANISINI PAYLAŞTI

İki ay önce mahalle çalışması yaparken karşılaştığı 9 yaşındaki çocukla olan anısını paylaşan Karaca, o anları şöyle anlattı:

“2 ay önce çevredeki okul paydos etmiş, çocuklar geliyor. 9 yaşındaki bir çocuk sordu, ‘siz kimsiniz?’ Anlattım. ‘Biliyor musunuz? Ben sucuğu çok severim. Aylardır babam işsiz, evimize sucuk girmiyor. O sucuğun kokusunu duymak için kantine gidip sucuğun kokusunu kokluyorum’ dedi. Bu yoksulluk AKP’nin eseri.”

“KİMSE KAYGI TAŞIMAMALI”

Hiç kimse hakkında sosyal medyada yaptığı eleştiri ya da beğeniyle alakalı olarak soruşturma açılmaması gerektiğini dile getiren Karaca, “Patronunuzdan, siyasetçiden, çalıştığınız işyerinden, kamudaki kişilerden kaynaklı kaygılar taşımamalısınız. Eğer ben sosyal medyada eleştirirsem çocuğumu işe almazlar mülakatta elerler gibi endişe duymadığınız, herkesin inancına, etnik kökenine, yaşam anlayışına, kılığına kıyafetine saygı duyulan; kimsenin kimseyle kavga etmediği bir Türkiye için oylar Millet İttifakı’na. Cumhurbaşkanı olarak sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu Çankaya’ya göndermeye” diye konuştu.

“İDDİALAR ASILSIZ”

Millet İttifakı’nın iktidar olması halinde sosyal yardımların kesileceği yönündeki iddiaların asılsız olduğunu aktaran Karaca, “Cumhur İttifakı ve havuz medyasına inanmayın. Nitekim yerel seçimler öncesi de aynı yalanları sahneye koydular. Peki ne oldu? CHP’li belediyeler gelirse vatandaşların sosyal yardımlarının kesileceği yönündeki asılsız iddiaları çöktü. CHP’li belediyelerle birlikte nasıl yardımlar artarak vatandaşa ulaştıysa 81 ile bunu yaygınlaştıracağız. İktidarımızda kesintisiz sosyal desteklerin sağlanacağına söz veriyoruz” ifadelerini kullandı.

“HİÇBİR AİLENİN GELİRİ ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA OLMAYACAK”

Haberin DevamıReklam
Aile Destekleri Sigortası ile hiçbir ailenin gelirinin asgari ücretinin altında olmayacağını belirten Karaca, söz konusu ücretin kadının banka hesabına yatırılacağını anlattı. Karaca, “Asgari ücret kadar ödenecek olan parayı, kadının banka hesabına sosyal devlet yatıracak. Kadın gidecek emekli gibi, işçi gibi, memur gibi düzenli gelirini çekecek, aylığını alacak ve ailesinin geçimini sağlayacak. Onun yoksulluğunu sosyal devlet dışında hiç kimse bilmeyecek. Çünkü insanın onurunu koruyacağız ve insanın yoksulluğunu asla ve asla afişe etmeyeceğiz. Çünkü bizim inancımızda, sağ elin verdiğini sol el görmeyecek. Biz bunu yapacağız, göreceksiniz anneler” dedi.

“ELEKTRİK, DOĞAL GAZ VE SU KESİLMEMELİ”

Yoksul ailelerin elektrik, doğal gaz ve sularının kesilmemesi gerektiğini, bunların en temel insan hakkı olduğunu kaydeden Karaca, bu hizmetlerin, hiçbir koşul aranmadan ihtiyaç sahibi ailelere sunulmasının mümkün olduğunu söyledi. Karaca, “Sosyal devlet, fakirin fukaranın yanında duran devlettir. Beşli çetelerin yanında duran devlete sosyal devlet denmez. Onun adı olsa olsa saray devletidir. Kaynak nerede diye soranlara tek tek açıklıyoruz. Türkiye’nin kaynağı var, bütçesi var ancak temel sorun doymak bilmeyenler. Temel mesele; adaletsiz dağıtılması, yoksulun hakkının gasp edilmesidir. Birilerine rant sağlayanlar, baronlar, çeteler, rantçılar bu yüzden Bay Kemal’den korkuyorlar. Hiç merak etmeyin, oylarınızla saraylılara gereken dersi sandıkta vereceksiniz. Bizlere güveninizi boşa çıkarmayacağız” şeklinde konuştu.

3600 EK GÖSTERGEYE DEĞİNDİ

3600 ek gösterge düzenlemesindeki eksiklik ve haksızlıkları gidereceklerini belirten Karaca, iktidar olmaları halinde yapacaklarını da şöyle sıraladı:

•TBMM’de “Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu” kuracağız.
•Yolsuzluktan elde edilen ve yurt dışına kaçırılan gelirleri ülkemize geri getirecek, bu çerçevede “Malvarlıklarının Geri Alınması Ofisi”ni kuracağız.
•Geliri belirli düzeyin altındaki ailelere gelirlerini insan onuruna yaraşır bir yaşam sağlayacak seviyeye yükseltmek amacıyla Devlet tarafından aile bazında, hak temelli, arz odaklı ve kurumsallaşmış bir yapıda “Gelir Desteği” sağlayacağız.
•Çocukların sağlık ve eğitimi için verilen nakit yardımları bakım, beslenme, giyinme ve ulaşım masraflarını da dikkate alarak yükselteceğiz.
•Dul ve Yetim Aylıklarını arttıracağız.
•3600 ek gösterge düzenlemesindeki eksiklik, haksızlık ve dengesizlikleri gidereceğiz.
•İşsizlik ödeneğinden daha fazla işsizin daha uzun süre ve daha fazla yardım almasını sağlayacağız.
•Evlilik yardımı ve desteklerini güçlendirerek yaygınlaştıracağız.
•Engelli aylıkları, bakım yardımları ve malzeme desteklerini yüksek enflasyonu da dikkate alarak günün şartlarına göre güncelleyeceğiz.
•Şehit anne ve babalarına verilen maaşı yükselteceğiz.
•18 Mart Şehitler Gününde şehit ailelerine ve 19 Eylül Gaziler Gününde malul gazilere ikramiye verilmesini sağlayacağız.