22.01.2021, Cuma
0 °C / 10 °C Denizli Hava Durumu

Dünyada girişin yasak olduğu 19 gizemli yerden birisi Denizli’de

Haber Merkezi - 13 Ocak 2021 Çarşamba - 19:55 Dünyada girişin yasak olduğu 19 gizemli yerden birisi Denizli’de

Dünyada gizemli kabul edilen ve oluşturduğu tehlike nedeniyle girişinin yasaklandığı 19 yerden birisi, Denizli’nin dünyaca ünlü turizm merkezi Pamukkale’deki antik kent Hierapolis’te bulunuyor.

A- A+

Litvanya’da yayın yapan web sitesi Bored Panda, dünyadaki gizemli, girişi yasak ve nedenleri de ürkütücü olan yerlerle ilgili derleme yaptı. Site, çeşitli ülkelerden 19 yer seçti. Bunlardan birisi de Hierapolis Antik Kenti’ndeki “Plütonyum” olarak bilinen ve Cehennem Kapısı” olarak adlandırılan yapı.

Sözü edilen yer, antik kaynaklara göre “ölüler ülkesine geçiş kapısı” olarak adlandırılıyor. Burası 1965 yılında keşfedildi. Cehennem Kapısı olarak bilinen bu alan, Pamukkale’deki travertenlere beyazlığını veren termal suyun orijinal kaynaklarından birisi.

ANTİK KAYNAKLARA GÖRE CEHENNEM KAPISI

Pagan inanışına göre, Plütonyum, Roma’nın ölüm tanrısı Plutoya adanmış bir yer. Antik tarihçi Strabon, buradan “İçeriden geçen her hayvan anında ölümle karşılaşır. Serçeler attım ve hemen son nefeslerini verdiler ve düştüler” diye söz etti.

Bilim insanları, keşif sonrası burada yaptıkları ölçümlerde, tehlikenin efsaneden fazla olduğunu kanıtladı. Ölçümlerde, güneşin karbondioksit gazını dağıttığı, gece ise sıcaklığın düşmesiyle ağırlaştığı ve dipte birikip ölümcül göl oluşturduğu, sabaha karşı arena tabanının 40 santimetre üzerinde karbondioksit miktarının yüzde 35’e ulaştığı, bunun da hayvanları ve insanları dakikalar içinde öldürmek için yeterli olduğu saptandı.