15.08.2022, Pazartesi
21 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. KÜLTÜR-SANAT-TURİZM
  4. /
  5. PAMUKKALE-HİERAPOLİS
  6. /
  7. Şen: Pamukkale’ye 2022’de 2 milyon turist...

Şen: Pamukkale’ye 2022’de 2 milyon turist bekliyoruz

Haber Merkezi - 3 Ocak 2022 Pazartesi - 12:16 Şen: Pamukkale’ye 2022’de 2 milyon turist bekliyoruz

Denizli Turistik Otel ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, Pamukkale’de 2022 yılı hedefinin 2 milyon turist olduğunu belirtti.

A- A+

Türkiye’nin en fazla turist çeken ören yerleri arasında yer alan Pamukkale, 2019’da 2 milyon 580 bin 245 kişiyi ağırladı. Covid-19 salgının etkili olduğu 2020’de ise beyeaz cennete 625 bin 120 ziyaretçi geldi. Bu rakam geçen yıl 1 milyon 200 bin 650’ye yükseldi.

ŞEN: GECE AYDINLATMASI HEDEFLERİMİZE KOLAY ULAŞMAMIZI SAĞLAYACAK

DENTUROD Başkanı Gazi Murat Şen, geçen yıl bölgede 1 milyon dolayında turist beklerken bu rakamın üzerine çıkılmasından mutlu olduklarını söyledi. Hedeflerinin gelecek yıl 2 milyon ziyaretçi olduğunu aktaran Şen, “2022’de 2 milyon turist hedefimizi de tutturacağımıza eminiz. Salgının etkisinin bahar aylarında azalması ve tüm yurt dışı uçuşların açılmasıyla birlikte turistlerin ülkemize yoğun bir şekilde talep göstermesini bekliyoruz” dedi.

Turizmciler olarak 2023 yılı hedeflerine emin adımlarla ulaşmak istediklerini belirten Şen, şöyle devam etti:

“Bu yıl sezon başında gece aydınlatmasının başlayacak olması özellikle hedeflerimize kolaylıkla ulaşmamıza sağlayacaktır. Buraya gündüz gezenler gece de gezdiklerinde farklı bir atmosferle karşılaşacaklar. Turistler özellikle açılacak olan Cehennem Kapısı ve etkinliklerin yapılacağı antik tiyatroda inanılmaz anlar yaşayacaklar. Böylelikle Pamukkale’yi defalarca ziyaret etmiş birisi tekrar burayı görmek isteyecekler. Bu şekilde hem konaklama gün sayıları hem de ziyaretçi sayıları artacaktır.”

Haberin DevamıReklam

Şen, güvenli turizm sertifikasıyla beraber tüm yerli ve yabancı misafirlerimiz tatillerini rahat bir şekilde yaptıklarını anlatarak, “Turistler evlerine dönüşlerinde de bir virüs vakasıyla karşılaşmadılar. Onun etkisiyle de yabancı misafirlerimizi yoğun bir şekilde ülkemize talepte bulundular. Bizden sonra başka ülkelerde bu sistemi yapmaya çalıştılar ama bu sistemi en başarılı uygulayan ülke Türkiye oldu. Bundan sonra pandemi etkisini bitirse bile bu sertifika biz turizmciler için olmazsa olmaz bir belge olacaktır. Böylelikle yabancılar kendilerini daha çok güvende hissedecekler. Bunun da faydasını sayılarla birlikte göreceğiz” ifadelerini kullandı.

AKYOL: 2022 ÇOK DAHA PARLAK VE HAREKETLİ OLACAK

İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol ise, salgına rağmen 2021 yılının genel anlamda Denizli kültür ve turizmi için hızlı bir toparlanma yılı olduğunu ifade etti. Geçen yılın ziyaretçi rakamlarının bu yıl için daha çok umutlandırdığını vurgulayan Akyol, şunları kaydetti:

“2022 yılı Denizli’miz için, şehrimizin tarih, sanat, kültür ve turizmi için çok daha verimli, çok daha parlak ve çok daha hareketli bir yıl olacağını düşünüyoruz. Özellikle de dijitalde yaptığımız ve yapmaya devam edeceğimiz çalışmalarla Denizli ismini artık internet platformlarında, sosyal medyada ve tüm dünyada çok daha sık duyacağınızı belirtmek isterim.”

DENİZLİ (AA)