21.05.2022, Cumartesi
12 °C / 28 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. KÜLTÜR-SANAT-TURİZM
  4. /
  5. PAMUKKALE-HİERAPOLİS
  6. /
  7. Coronavirüs Denizli turizmini vurdu, oteller kapanıyor

Coronavirüs Denizli turizmini vurdu, oteller kapanıyor

Engin ÜNAL / D20HABER - 18 Mart 2020 Çarşamba - 14:09 Coronavirüs Denizli turizmini vurdu, oteller kapanıyor

Çin’de başlayıp, 150 dolayında ülkeye yayılan ve binlerce kişinin ölümüne yol açan coronavirüsün ekonomi ve turizm olumsuz etkileri de giderek artıyor. Denizli’nin turizm merkezi Pamukkale ve Karahayıt’ta oteller birer birer kapanmaya başladı.

A- A+

D20haber.com’a konuşan Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, coronavirüs salgınının 5 yıldızlı ve konaklama kapasitesi yüksek otellerden birisinin kapatma kararını uygulamaya koyduğunu, bazılarının bugün yapılacak toplantıdan çıkacak kararı beklediğini, bazılarının da minimum sayıda oda ve personelle hizmete devam etme kararı aldığını söyledi.

“TERMAL OLMAYINCA YERLİ TURİST DE GELMİYOR”

Pamukkale’ye turistlerin termal için geldiğine işaret eden Şen, “Pamukkale ve Karahayıt’taki oteller, sadece konaklama hizmeti vermiyor. Buraya müşteri aynı zamanda SPA ve termal için geliyor. Havuzlar kapatılınca yerli turist de gelmiyor. Yabancı turist ise yok denecek kadar az” dedi.

“DEVLETİN DESTEĞİ ŞART”

Tesislerin faaliyetini sürdürebilmeler, en azından sezon başladığında ellerindeki yetişmiş personeli kaybetmeden yola devam edebilmeleri için devlet desteğinin şart olduğunu dile getiren Şen, “Kimi işletmeler İŞKUR desteğini kullanarak, kimileri hek edilmiş yıllık izinleri ücretli kullandırarak mevcudu korumaya çalışıyor. Sektörü umutlandıran virüsün yayıldığı Çin’de hastalığın durma noktasına gelmiş olmasu. Ocaktan martın ortasına kadar olan süreç Avrupa’da da önümüzdeki bir ayda atlatılırsa yeniden toparlanma şansımız var” diye konuştu.