18.05.2022, Çarşamba
16 °C / 31 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. KÜLTÜR-SANAT-TURİZM
  4. /
  5. PAMUKKALE-HİERAPOLİS
  6. /
  7. Corona virüsü salgını nedeniyle Pamukkale boş...

Corona virüsü salgını nedeniyle Pamukkale boş kaldı

Haber Merkezi - 8 Mart 2020 Pazar - 13:32 Corona virüsü salgını nedeniyle Pamukkale boş kaldı

Denizli’nin dünyaca ünlü turizm merkezi Pamukkale’de bugünlerde in cin top oynuyor. Nedeni ise corona virüsü salgını nedeniyle Uzak Doğu ülkelerinden gerçekleşen ziyaretlerin bıçak gibi kesilmesi.

A- A+

UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde yer alan ve geçtiğimiz yıl ağırladığı 2,5 milyonün üzerinde turist ağırlayan Pamukkale’de, turizm sektörü yılın ilk aylarında dünyayı sarsan corona virüs salgını nedeniyle hayal kırıklığı yaşıyor.

Çin başta olmak üzere Uzak Asya ve dünyanın birçok ülkesinden her gün binlerce turisti misafir eden Pamukkale’de adeta in cin top oynuyor. Gelen turistlerin fotoğraf çektirmek için birbirleri ile yarıştıkları travertenlerin boş kalan görüntüsü gazetecileri de şaşırttı.

Çin restoranı sahibi Ali Gediz, bölgede esnaf olarak sadece kendilerinin değil özellikle Çin odaklı çalışan otellerin zor durumda olduğunu ifade etti. Gediz, “Restoranda işler yaklaşık 2 aydır tamamen durmuş durumda. Pamukkale küçük bir yer olmasına rağmen 25’e yakın otel var. Otellerin hemen hemen hepsi konsept olarak Uzak Doğulu müşterilere hizmet veriyor. Corona virüsü bizi ilk başta Çinli turistler yönünden etkiledi. Çinliler ile çalışan otellerin hepsi şuanda zor durumda ekonomik olarak” dedi.

“PAMUKKALE’NİN DURUMU ÇOK KÖTÜ”

Kafe işletmecisi de turist olmadığı için işlerin kötü olduğunu kaydederek, “Restoran yerine kafeye döndüm. Tüm esnafı, halkı etkiledi, Türkiye’yi etkiledi” ifadesini kullandı.

Bir başka restoran sahibi Ahmet Karaimer de ekonomik yönden kötü durumda olduklarını belirterek, “Pamukkale’nin durumu çok kötü şuanda. İnşallah bir an önce korona virüsü davası biter, herkes de yoluna bakar. İşler yüzde 80-90 azaldı. Sadece Çin olsa burası etkilenir ama diğer Türk restoranları da etkilendi” diye konuştu.

TURİZMCİLER UMUDUNU YERLİ TURİSTE BAĞLADI

Geçtiğimiz aylarla karşılaştırıldığında ise turist sayısının neredeyse yüzde 90 azaldığı gözle görülür bir şekilde ortaya çıktı. Bazı tur şirketleri ile işletmeciler umudunu yerli turiste bağladı. Yerli turistler ise 80 TL olan giriş ücretlerinden dolayı Pamukkale’ye yeterince ilgi göstermiyor.

DENİZLİ (İHA)