05.02.2023, Pazar
0 °C / 4 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. KÜLTÜR-SANAT-TURİZM
  4. /
  5. MÜZİK-TİYATRO-SİNEMA
  6. /
  7. Van Devlet Tiyatrosu, “Scapin’in Dolapları” ile...

Van Devlet Tiyatrosu, “Scapin’in Dolapları” ile Denizli’ye geliyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 16 Aralık 2022 Cuma - 20:35Güncelleme: 16 Aralık 2022 Cuma - 20:35
Van Devlet Tiyatrosu, “Scapin’in Dolapları” ile Denizli’ye geliyor

Van Devlet Tiyatrosu, turne kapsamında Denizli’de 23-24 Aralık’ta "Scapin'in Dolapları" isimli oyunu sahneleyecek.

Devlet Tiyatroları, 9 farklı oyunun sahneleneceği 18 il ve 2 ilçeyi kapsayan turneye çıkıyor. Devlet Tiyatrolarının bu turnedeki duraklarından birisi de Denizli olacak.

Van Devlet Tiyatrosu, Moliere’in yazıp Ayberk Erkay’ın çevirdiği ve Hakkı Kuş’un yönettiği “Scapin’in Dolapları” adlı oyunu Denizli’de sahneleyecek. Hasan Kasapoğlu Kültür Merkezi Devlet Tiyatrosu Sahnesi’nde tiyatro severlerle buluşacak olan oyun, 23 Aralık Cuma ve 24 Aralık Cumartesi günleri saat 20.00’de başlayacak. İki perdelik oyunun süresi 2 saat.

Oyunda; Özgür Titiz, Nedim Salman, İrem Öztürk, Mehveş Genç, Muammer Turgut, Emir Ali Tercan, Ferdi Erkmen, Muhammet Çakay ve Mustafa Erdem rol alıyor.

OYUNUN KONUSU

Haberin DevamıReklam

Argante ve Geronte, birlikte uzun süreli bir iş seyahatine çıkarlar. Bu seyahati fırsat bilen Argante’ın oğlu Octave, Hyacinte isimli fakir bir kızla, babasından gizli evlenir. Aynı zamanda Leandre da babası Geronte’un evlenmelerine onay vermeyeceği bir çingene kızı olan Zerbinette’e aşıktır. Octave, uşağı Sylvestre’den babasının onu başka bir kızla evlendirmek istediğini öğrenir. Kendisini bu çıkmazdan kurtarması için arkadaşı Leandre’ın uşağı Scapin’den yardım ister. Zerbinette için de Leandre Scapin’den yardım ister. Scapin, gençleri çıkmazdan kurtarmak için bir dizi dolap çevirir. Fakat farkında olmadıkları gerçek: Scapin hilekar, düzenbaz ve oldukça kendini beğenmiş bir uşak, çırağı Silvestre da onu pek de aratmayan biridir. Hyacinte’in aslında Geronte’un kızı olduğu, Zerbinette’in de aslında bir çingene kızı olmadığı ve Argante’ın yıllar önce kaybettiği kızı olduğu ortaya çıkar. Scapin’in çevirdiği dolapların ortaya çıkmasına rağmen o da affedilir ve oyun mutlu bir şekilde sonlanır.