PAÜ’de bir skandal daha: Devlet Tiyatroları oyuncularına hakaret iddiası – D20Haber
05.03.2024, Salı
6 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. KÜLTÜR-SANAT-TURİZM
  4. /
  5. MÜZİK-TİYATRO-SİNEMA
  6. /
  7. PAÜ’de bir skandal daha: Devlet Tiyatroları...

PAÜ’de bir skandal daha: Devlet Tiyatroları oyuncularına hakaret iddiası

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 9 Aralık 2023 Cumartesi - 11:10Güncelleme: 9 Aralık 2023 Cumartesi - 11:10
PAÜ’de bir skandal daha: Devlet Tiyatroları oyuncularına hakaret iddiası

Denizli’deki yükseköğrenim kurumu Pamukkale Üniversitesinde (PAÜ) bir skandal daha... Bu kez yaşananların tam ortasında Devlet Tiyatroları (DT) var. "Binbir Gece Masalları" isimli oyunu sahnelemek üzere kente gelen Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncuları ile PAÜ Kültür Merkezleri Sorumlusu Prof Dr Fatih Yayla arasında tartışma yaşandığı, Yayla’nın tiyatro grubuna “pılınızı pırtınızı toplayıp gidin” dediği iddia edildi.

Denizlili sanatseverler, tiyatro izleme olanağını 12 yıldır Devlet Tiyatroları’nın turneler kapsamında kente gönderdiği oyuncuların sahnelediği oyunlarla buluyor. Oyunlar da sanatsever iş insanı Hasan Kasapoğlu’nun üniversiteye kazandırdığı kültür merkezinde sahneleniyor.

Dün akşam da tiyatroseverler, Hasan Kasapoğlu Kültür Merkezi’ne, Ankara Devlet Tiyatrosunun “Binbir Gece Masalları” isimli oyununu izlemeye gitti. Ancak, oyunun bitiminde sahnede yapılan açıklamayla şoke oldular.

“BU SON TEMSİLİMİZDİ”

Oyunun sonunda veda konuşması yapan sanatçı, “Maksadını aşan cümleler kurulmuştur. Normalde bu üslup oyun iptaline yol açabilecekken, genel müdürlüğümüz ile yaptığımız görüşmeler sonucunda saygıdeğer seyircilerimizin etkilenmemesi için temsilimizi söz verdiğimiz gibi gerçekleştirdik. İsterdik ki Denizli ile olan bağlarımız artsın. Ne yazık ki yaşananlar ilişkileri kesme noktasına getirmiştir. Anlaşılıyor ki üniversite yönetimi bizi burada misafir etmek istemiyor. Bu oyun Devlet Tiyatrolarının Denizli’de gerçekleştirdiği son temsil olduğunu üzülerek belirtmek isterim. Sevgi ve saygıyla kalın” dedi.

“PILINIZI PIRTINIZI TOPLAYIP GİDİN”

Bu gelişmeyle ilgili sosyal medyada da paylaşımlar yapıldı. Bir paylaşımda, “Müzik ve Sahne Sanatları Bölümünden Prof Dr Fatih Yayla’nın ağırlama konusunda sorun yarattığı, hakaret boyutunda ifadeler kullandığı, ‘pılınızı pırtınızı toplayıp gidin’ dediği” ifade edildi.

AÇIKLAMA YAPMADI

Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Yönetim Kurulu Üyesi, aynı zamanda PAÜ Kültür Merkezleri Sorumlusu olan Prof Dr Fatih Yayla ise, bu konuyla ilgili anlatımlarda bulundu, ancak açıklama olarak yazılmasını istemediğini belirtti.

 
[Video: Denizli Kültür Sanat]