25.06.2021, Cuma
20 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. KÜLTÜR-SANAT-TURİZM
  4. /
  5. KÜLTÜR-SANAT-TURİZM
  6. /
  7. Tabae Antik Kenti kazıları PAÜ’ye verildi

Tabae Antik Kenti kazıları PAÜ’ye verildi

Haber Merkezi - 10 Haziran 2021 Perşembe - 13:10 Tabae Antik Kenti kazıları PAÜ’ye verildi

Denizli’nin Kale ilçesindeki Tabae Antik Kenti kazıları Pamukkale Üniversitesine (PAÜ) verildi. Kazılara Prof Dr Mustafa Beyazıt başkanlık edecek.

A- A+

Tabae Antik Kenti Ören Yeri ve Kavaklıpınar Mevkii Kale-i Tavas Mezarlığı Kazısı, Cumhurbaşkanlığı kararı ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünden alınarak PAÜ’ye verildi. Kazı Heyeti Başkanlığını da Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr Mustafa Beyazıt yürütecek.

Prof Dr Beyazıt, başkanlığını yapacağı kazılarla ilgili açıklamasında, Tabae’nın birçok farklı medeniyetin izlerini taşıdığını, ortaya çıkarılan yapılar ve mezar taşları ile bölgenin tarihine ışık tutulduğunu, araştırmacılara önemli bilgiler sunduğunu belirtti.

Prehistorik dönemden itibaren yerleşime tabii olan Tabae’nın 1950’li yıllardan sonra bölgede meydana gelen heyelanla terk edildiğini kaydeden Beyazıt, “Burada yaptığımız çalışmalarda doğal kayalardan oyularak yapılmış tek odalı evler, gümüş ve bronz sikkeler, 2 bin yıl önce heyelanları önlemek amacıyla yapılmış 114 metre uzunluğunda kanal gibi birçok önemli arkeolojik esere ulaştık. Yine yaptığımız yenileme çalışmalarının ardından 2013 yılından itibaren ibadete kapalı olan 6 asırlık Cevher/Gevher Paşa Cami, Kale ilçe halkının yoğun talebi ve isteği üzerine Denizli Valiliği başta olmak üzere Kale Kaymakamlığı ve Kale Belediyesinin de büyük destekleri ile Covid-19 tedbirleri dikkate alınarak yeniden ibadete açıldı” dedi.

Öte yandan, Tabae ile birlikte PAÜ’nün kazı yaptığı antik kent sayısı beşe yükseldi. PAÜ; Laodikya, Stratonikeia-Lagina ve Tripolis’te kazı başkanlıkları, Sillyon Antik Kenti’nde ise bilimsel danışmanlık yapıyor.