05.07.2020, Pazar
25 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu

Pamukkale’de uçuş için 3 işletmeye ön izin verildi

Haber Merkezi - 27 Eylül 2018 Perşembe - 11:02 Pamukkale’de uçuş için 3 işletmeye ön izin verildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce (SHGM), sıcak hava balon taşımacılığına geçen yıl açılan Pamukkale’de, 3 işletmeye daha istenilen koşulları yerine getirmeleri için ön izin verdi. Bu işletmeler de faaliyete geçtiğinde, balonla uçuş hizmeti veren şirket sayısı 8’e yükselecek.

A- A+

SHGM balon uçuşlarının yaygınlaştırılarak ülke turizmine katkı sağlaması amacıyla Kapadokya’nın yanı sıra 9 ilde daha balon uçuşu yapılabilmesine yönelik çalışmalarını tamamladı. SHGM tarafından ülkenin farklı bölgelerinde balon uçuşlarının cazip hale getirilmesi amacıyla yayımlanan “Balon Uçuşlarını Teşvik Genelgesi” kapsamında, ulaşan taleplerin değerlendirilmesi sonucu 9 nokta balon uçuşlarına uygun bulundu.

Sıcak hava balonculuğunda ülkenin taşıdığı potansiyeli daha da geliştirmek amacıyla geçen yıl balon uçuşlarına açtığı Pamukkale bölgesini de genelge kapsamına alan SHGM, bu bölgede 5 işletmeye sıcak hava balonlarıyla ticari havacılık faaliyetleri yapmak üzere ruhsat verdi.

İlgili yönetmelik kapsamındaki gereklilikleri sağlayan 5 işletmeye verilen izinlerin yanı sıra 3 işletmeye daha gerekli şartları tamamlamak üzere ön izin sağlandı. Söz konusu işletmelerin de asıl ruhsat almaya hak kazanması halinde Pamukkale’de faaliyet gösteren işletmelerin sayısı 8’e çıkacak.

ANKARA (AA)