17.05.2022, Salı
17 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. KÜLTÜR-SANAT-TURİZM
  4. /
  5. KÜLTÜR-SANAT-TURİZM
  6. /
  7. Şen: Turizm sektörü yılları etkileyecek bir...

Şen: Turizm sektörü yılları etkileyecek bir krizle karşı karşıyadır

Haber Merkezi - 24 Mart 2020 Salı - 15:25 Şen: Turizm sektörü yılları etkileyecek bir krizle karşı karşıyadır

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, turizm sektörünün yıllara yayılacak bir krizle ve 1,5 milyon dolayında kişinin işsiz kalmasına yol açacak krizle karşı karşıya olduğunu belirtti.

A- A+

DENTUROD Başkanı Gazi Murat Şen, ülkemizin coronavirüs salgını sürecinde ve sonrasında karşı karşıya kalacağı riskin sadece sağlık sorunları ve ölümlerle sınırlı olmayacağını, aynı zamanda işsizlikle birlikte aile bütçelerini de etkileyeceğini ifade etti.

Turizm ve hizmet sektörünün bu süreçten en olumsuz etkilenecek sektörlerden olacağına dikkat çeken Şen, “Virüs salgını ile birlikte ilk önce hizmet sektörü darbe yemiştir. Yeme içme hizmetlerinden konaklama hizmetlerine kadar her türlü faaliyet durmuştur” diyerek, şöyle devam etti:

“Salgın kaygısı ile seyahat planları iptal edilmiş, yapılmamaktadır. Sağlık çalışanlarımız, virüs salgınının kontrol altına alınabilmesi için büyük fedakârlıkla ve özveri ile çalışmaktadır. Onların bu emekleri ve alınan sağlık tedbirleri ile birlikte önünde sonunda virüsün yayılma hızının yavaşlayacağına inanıyoruz. Ancak bilmediğimiz, mayıs ve haziran aylarından sonra virüsün yayılma hızı yavaşlasa bile, sonbahar ile birlikte ne olacağı belirsizdir. Dolayısıyla sektörümüz aslında bir iki aylık bir sorun ile değil sonuçları belki de yılları etkileyecek bir krizle karşı karşıyadır. Önümüzdeki günlerde ülkemizde hiç virüs kalmasa bile toplam turizm sektöründe 700 bin ile 1,5 milyon kişinin işsiz kalması riski ile karşı karşıyayız. İnsanların bile bile ölüme mi gidilir diye kendilerine sordukları bu dönemde, yeniden seyahat planları yapması, Seyahate çıkması, turizm faaliyetlerine katılması çok zaman alacaktır.”

Hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin büyük çoğunluğunun kendi emeğinin karşılığı kadar kazandığını kaydeden Şen, “Turizm işletmecilerinin dayanma gücü nedir? Bu sorunun cevabının doğru bir şekilde aranması gerekmektedir. Bugüne kadar karşılaştığımız tüm krizleri kendi olanaklarımızla atlatmayı bildik. Ancak bugün durum farklı. Nerdeyse tüm uçuşların durduğu, rezervasyonların iptal edildiği, dünya genelinde seyahat kısıtlaması yaşanan bu günlerin etkileri kısa süreli olmayacaktır. Sektörümüzdeki krize yönelik yapılan açıklamalar, finansal tedbirler yetersizdir. Finans sektörünün vereceği destekler kısmi çözüm getirmekle birlikte karşı karşıya olduğumuz büyük krizi çözmekte yetersizdir. Doğrudan gelir desteği olmadan sektörün ayakta kalması bugünkü koşullarda mümkün görünmemektedir” dedi.