Şen: Kayıt dışı konaklamaya izin verilmesin – D20Haber
20.04.2024, Cumartesi
13 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. KÜLTÜR-SANAT-TURİZM
  4. /
  5. KÜLTÜR-SANAT-TURİZM
  6. /
  7. Şen: Kayıt dışı konaklamaya izin verilmesin

Şen: Kayıt dışı konaklamaya izin verilmesin

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 14 Şubat 2024 Çarşamba - 17:40Güncelleme: 14 Şubat 2024 Çarşamba - 17:41
Şen: Kayıt dışı konaklamaya izin verilmesin

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜRKOFED) Başkan Yardımcısı Gazi Murat Şen, kayıt dışı konaklamaya izin verilmemesini, bu amaçla çıkarılan yasanın uygulanmasını istedi.

DENTUROD Başkanı Gazi Murat Şen, yazılı açıklamasında, günübirlik kiralama yapılan apartların yasaya aykırı şekilde kayıt dışı faaliyette bulunmasının ülke ekonomisine zarar verdiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Özellikle mali açıdan kayıt dışı kalan bu faaliyetler vergi kaçakçılığı vekayıt dışı kaçak insanların barınmasına imkân tanıdığından ciddi anlamda adli olayların da yaşanmasına neden olmaktadır.

Kültür ve Turizm Bakanlığımız bu konuda önemli bir adım atmış, konutların kısa süreli kiralanması kanununu çıkarmış ve bu kanun 1 Ocak 2024 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir.

Buna göre turizm amaçlı konaklama yapacak olan tesislerin ilgili kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 ay içinde izin belgesi almak üzere bakanlığa başvurması gerekmektedir.

1 Şubat 2024 itibarıyla başvurusunu yapmamış olan tesisler için valilikler tespit yapıp yayınlanan kanun maddesini uygulamak zorundadır.

Bu kanunun çıkarılmasının temel amacı kayıt dışı ekonominin önüne geçilmesi, belli standartlar içinde konaklama, turizm faaliyetlerinin yapılmasının sağlanması, kimlik bildirim kanunun günlük kiralama yapılan evlerde de uygulamaya alınmasıyla kayıt dışı konaklamaların önüne geçilmesi ve tüm konaklama faaliyetlerinde bulunan işletmelerin eşit haklarla rekabet edebilmesinin sağlanmasıdır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çıkarmış olduğu bu yasanın ülkemizin ekonomik ve turistik açıdan daha sağlam temellere oturmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz.

Kayıt dışılığın azaltılması ve sektör düzenlemesi için atılan her adımın yanında olduğunu önemle vurgulayarak ilgili kanunun ivedilikle kayıt dışı konaklama yapılan tesisler için uygulanmasını talep ediyoruz.”