“Denizli’ye Arkeoloji Müzesi yapılsın” çağrısı – D20Haber
08.12.2023, Cuma
8 °C / 12 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. KÜLTÜR-SANAT-TURİZM
  4. /
  5. KÜLTÜR-SANAT-TURİZM
  6. /
  7. “Denizli’ye Arkeoloji Müzesi yapılsın” çağrısı

“Denizli’ye Arkeoloji Müzesi yapılsın” çağrısı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 7 Kasım 2023 Salı - 16:08Güncelleme: 7 Kasım 2023 Salı - 16:08
“Denizli’ye Arkeoloji Müzesi yapılsın” çağrısı

Denizli, binlerce yıllık antik kentlere sahip bir il olmasına, Hierapolis, Laodikya ve Tripolis’teki kazılarda geçmişe ışık tutan eserler ortaya çıkarılmasına rağmen Arkeoloji Müzesi ihtiyacı karşılanmayan bir il konumunda. 20’ye yakın antik kentin olduğu Denizli’ye “Arkeoloji Müzesi çok yakışır” diyerek, yarın Denizli’ye gelecek Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a müze yapımı için çağrıda bulunuyoruz.

Antik kentlerin harmanlandığı bir il olan Denizli, çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yaptı. Pamukkale ilçesindeki Hierapolis ve Laodikya, buldan ilçesindeki Tripolis, Kale ilçesindeki Tabea antik kentleri hemen akla gelenler. Saydığımız antik kentlerde aynı zamanda kazılar da yapılıyor.

Arkeolojik kazı tarihi en eski olan Hierapolis… Pamukkale’nin travertenleriyle bütünleşen antik kentte 1957 yılından bu yana İtalyanlar tarafından kazılar yapılıyor. Laodikya Antik Kenti kazıları Prof Dr Celal Şimşek, Tripolis kazıları da Prof Dr Bahadır Duman’ın kazı hayeti başkanlığında devam ediyor.

Dönemlerinin en önemli yerleşim yerlerinden olan bu antik kentlerdeki kazılarda bulunan çok sayıda tarihi eser sergilenemiyor. Bir başka ifadeyle toprak altından çıkarılıyor, depolara kaldırılıyor. Nedeni de hepsi birbirinden değerli olan tarihi eserlerin sergileneceği Arkeoloji Müzesi’nin olmayışı.

AFYONKARAHİSAR’A 5 KATLI MÜZE

Milyonlarca turist çeken Denizli’de Arkeoloji Müzesi eksikliği her geçen yıl daha fazla hissedilirken, Denizlililer hemen komşu il Afyonkarahisar’a yapılan müzeye gıptayla bakıyor. Bu yıl hizmete açılan 5 katlı müzede çeşitli dönemlere ait eserler kronolojik olarak sergileniyor.

Haberin DevamıReklam
SAMSUN’A DA YAPILDI

Son dönemde Arkeoloji Müzesi’ne kavuşan bir başka il Samsun. 22 bin metrekare kapalı alanı bulunan müzede, etnoğrafik ve arkeolojik eserler sergileniyor. Yapı, 384 kişilik konferans salonu, kütüphane ve Çocuk Müzesi’ne de sahip.

DENTUROD BAŞKANI ŞEN: DENİZLİ’NİN BU İLLERDEN FAZLASI VAR EKSİĞİ YOK

Arkeoloji Müzesi eksikliğini her fırsatta dile getiren Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, Denizli’nin Samsun ve Afyonkarahisar ile kıyaslanamayacak kadar çok arkeolojik değere sahip olduğunu, kazılarda ortaya çıkan eserlerin sergilenebilmesi için Arkeoloji Müzesi’nin daha fazla geciktirilmeden yapılması gerektiğini, müzenin ilin turizmine de büyük katkı sağlayacağını söyledi.

DENİZLİ’DEKİ ANTİK KENTLER

Denizli’deki antik kentler şunlar:

Hierapolis, Laodikya, Tripolis, Tabea, Colossae, Eumania, Heraklia Selbace, Dionysopolis, Apollon Lairbenos Tapınağı, Sebastopolis, Trapezapolis, Attuda, Apollonia Salbace, Attyochorium, Lounda, Motello, Aetos, Mossyna ve Beycesultan Höyüğü.