15.08.2022, Pazartesi
21 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. KÜLTÜR-SANAT-TURİZM
  4. /
  5. KÜLTÜR-SANAT-TURİZM
  6. /
  7. Basit konaklama turizm işletmesi belgesi için...

Basit konaklama turizm işletmesi belgesi için başvuru uyarısı

Haber Merkezi - 5 Temmuz 2022 Salı - 15:01 Basit konaklama turizm işletmesi belgesi için başvuru uyarısı

Denizli İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Turhan Veli Akyol, basit konaklama turizm işletmesi belgesi için 28 Temmuz’a kadar başvuruda bulunulması gerektiğini bildirdi.

A- A+

Denizli İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Turhan Veli Akyol, yazılı açıklamasında, 25 Eylül 2021 tarih ve 31609 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Basit Konaklama Tesisleri ile Plaj İşletmelerinin Belgelendirilmesine İlişkin Yönetmelik” ile belediyelerden iş yeri açma ve çalışma ruhsatı alan, ruhsatını 28.07.2021 tarihinden önce almış olan tüm konaklama tesislerinin Kültür ve Turizm Bakanlığından basit konaklama turizm işletmesi belgesi almasının zorunlu olduğunu hatırlattı.

BAŞVURU YAPILMAYAN TESİSLER KAPATILACAK

Haberin DevamıReklam

Denizli’de faaliyet gösteren, belediyeden açma ve çalışma ruhsatı alan konaklama tesisi işletmecilerinin neler yapması gerektiğine de değinen Akyol, “İşletmecilerin başvuru formu doldurup imzalayarak belediye açma çalıştırma ruhsatının fotokopisi ve imza sirkülerini ekleyip, en geç 28.07.2022 tarihine kadar Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne başvuru yapması gerekmektedir. Bu tarihe kadar başvuru yapmamış tesisler veya belediyeden 28.07.2021 tarihinden sonra işyeri açma ve çalışma ruhsatı almış olan tesisler, Kültür ve Turizm Bakanlığından turizm işletme belgesi almak üzere e-devlet üzerinden başvuru yapmak zorundadır. Bu işlemi de verilen süre içerisinde gerçekleştirmeyen tesislerin faaliyetlerine son verilecektir” ifadelerini kullandı.

HANGİ İŞLETMELERİ KAPSIYOR?

Akyol, uygulamanın iş yeri açma ve çalışma ruhsatında “konaklama tesisi, pansiyon, apart otel, otel, motel, tatil köyü, kamping” ibarelerinden herhangi biri yazan ve turizm işletme belgesi bulunmayan tüm konaklama tesislerini kapsadığını, bu işletmeler için basit konaklama turizm işletmesi belgesi başvurusu yapılmasının zorunlu olduğunu belirtti.