Afrodisias Antik Kenti’ni PAÜ kazacak – D20Haber
23.04.2024, Salı
15 °C / 33 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. KÜLTÜR-SANAT-TURİZM
  4. /
  5. KÜLTÜR-SANAT-TURİZM
  6. /
  7. Afrodisias Antik Kenti’ni PAÜ kazacak

Afrodisias Antik Kenti’ni PAÜ kazacak

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 15 Şubat 2024 Perşembe - 15:49Güncelleme: 15 Şubat 2024 Perşembe - 15:49
Afrodisias Antik Kenti’ni PAÜ kazacak

Arkeoloji alanında öne çıkan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ), Denizli’nin yanı sıra farklı illerdeki antik kazılar gerçekleştirirken, kazı alanına Aydın Karacasu’daki Afrodisias da eklendi. Kazı çalışmalarına PAÜ’den ekip katılacak ve Tripolis kazılarının başkanlığını yapan Prof Dr Bahadır Duman, Afrodisias Kazı Koordinatörü olarak görevlendirildi

Afrodisias Antik Kenti Tanıtım Toplantısı yapıldı. Burada konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Afrodisias’ın Roma döneminde heykeltıraşlık yeteneğinin yansıtıldığı önde gelen merkezlerden olduğuna dikkati çekti.

Kentte görülen kalıntıların büyük bölümünün Roma dönemine ait olduğunu aktaran Ersoy, "Afrodisiaslılar kendilerini heykeltıraşlık sanatındaki ustalıklarıyla Roma dünyasına tanıttılar, biz de onların mirasını yapacağımız koruma çalışmaları ile tüm dünyaya tanıtacağız" dedi.

PROF DR DUMAN, KAZI KOORDİNATÖRÜ OLDU

Yabancı kazı başkanı olan antik kentlere Türk bilim insanlarından oluşan koordinatörler görevlendirildiğini belirten Ersoy, Afrodisias için de aynı zamanda Tripolis Antik Kenti Kazısı Başkanı olan Prof Dr Bahadır Duman'ın görevlendirildiği bilgisini paylaştı.

KUTLUHAN: KAZILARDA PAÜ’NÜN YETKİNLİĞİ ORTADA

PAÜ Rektörü Prof Dr Ahmet Kutluhan da, PAÜ’nün ekip olarak Afrodisias kazılarına katılacağını, ayrıca Tripolis Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı ve Arkeoloji Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof Dr Bahadır Duman’ın koordinatör olarak görevlendirildiğini, bunun da üniversitinin arkeolojik kazılardaki etkinliğini ve yetkinliğini ortaya koyan örneklerden olduğunu ifade etti.

Kutluhan, PAÜ’den Prof Dr Bilal Söğüt’ün Muğla Strotonikeia’da, Doç Dr Murat Taşkıran’ın Antalya Sillyon’da Doç. Dr. Murat Taşkıran'ın görev yaptığını da anımsattı.