Yönetmelik değişti, fahri trafik müfettişleri her kural ihlaline ceza yazamayacak – D20Haber
25.05.2024, Cumartesi
14 °C / 28 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Yönetmelik değişti, fahri trafik müfettişleri her...

Yönetmelik değişti, fahri trafik müfettişleri her kural ihlaline ceza yazamayacak

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 9 Mayıs 2024 Perşembe - 10:03Güncelleme: 9 Mayıs 2024 Perşembe - 10:03
Yönetmelik değişti, fahri trafik müfettişleri her kural ihlaline ceza yazamayacak

Fahri Trafik Müfettişliği Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı. Yeni düzenlemeye göre, fahri müfettişler, her trafik kuralı ihlaline ceza yazamayacak.

İçişleri Bakanlığı Trafik Fahri Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliği’nde değişiklik yaptı. Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle yönetmeliğin 6, 7, 8, 9 ve 11. maddelerinde değişikliğe gidildi.

EĞİTİM PROGRAMINA KATILMAYANLAR MÜFETTİŞ OLAMAYACAK

Buna göre, müfettişliğe seçilen kişiler, belirli bir eğitim programı çerçevesinde illerinde eğitime tabi tutulacak. Hazırlıkları tamamlanmış eğitim programlarına katılmayanlara müfettişlik kimliği verilmeyecek.

Müfettişlere görevleri ile ilgili bilgilendirilmeleri amacıyla yılda en az iki defa eğitim ve değerlendirme toplantısı düzenlenecek.

Haberin DevamıReklam
CEZA TUTANAĞI HAZIRLAMAYA SINIRLAMA GETİRİLDİ

Yönetmeliğin 9.maddesine eklenen fıkra ile de fahri trafik müfettişlerin ceza tutanağı yetkisi sınırlandırıldı. Yeni düzenlemede, “Müfettişlerin hangi trafik kural ihlalleri hakkında tutanak düzenleyebilecekleri Emniyet Genel Müdürlüğünce belirlenir” ifadesi yer aldı.

BİR YIL CEZA KESMEYENİN GÖREVİ SONA ERECEK

Bir yıl süreyle trafik kural ihlali tespit tutanağı düzenlemeyen veya trafik güvenliğine katkı sağlamayacak şekilde günlük hayatın olağan akışı dışında tutanak düzenlediği tespit edilenlerin görevine son verilecek.