Yazar Ömer Gökmen, Denizli Vakası’nı anlattı – D20Haber
22.06.2024, Cumartesi
25 °C / 42 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Yazar Ömer Gökmen, Denizli Vakası’nı anlattı

Yazar Ömer Gökmen, Denizli Vakası’nı anlattı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 5 Haziran 2024 Çarşamba - 19:38Güncelleme: 5 Haziran 2024 Çarşamba - 19:38
Yazar Ömer Gökmen, Denizli Vakası’nı anlattı

Denizlili Yazar Ömer Gökmen, tarihte “Denizli Vakası” olarak anılan olayı önce kitap haline getirip yayımladı, ardından düzenlenen söyleşiyle anlattı.

Çocukluğunda duyduğu “Denizlililer, Denizli’yi düşmana teslim etmeye kalkmışlar, Demirci Efe de gelip onları kesmiş” sözlerinden yola çıkarak araştırma yapan ve konuyu detaylarıyla araştırıp kitap haline getiren Ömer Gökmen, Türk Ocakları Denizli Şubesinde düzenlenen söyleşiye katıldı.

Gökmen, 104 yıl önce yaşanan bir olayın Denizli halkının alnına haksız bir şekilde yapıştırılmak istendiğini, iftiraya itiraz ettiğini ve tüm bunları belgeleriyle açıklayan “Denizli Vakası, İsyan isyan dedikleri…” isimli kitabı yazdığını söyledi.

Kitabın uzun yıllar süren titiz çalışmanın bir ürünü olduğunu belirten Gökmen, çocukluk yıllarında kendisinden yaşça büyük olanlardan “Denizlililer, Denizli’yi düşmana teslim etmeye kalkmışlar, Demirci Efe de gelip onları kesmiş” sözlerinin beynine yerleştiğini, bu iddianın kendisini yıllar sürecek bir araştırmaya yönlendirdiğini, bu araştırmalar sonucunda Denizli’nin Milli Mücadele’ye olan kapsamlı ve çok boyutlu katkıları olduğunu öğrendiğinde Denizlili olmaktan gurur duyduğunu ifade etti.

Haberin DevamıReklam
Denizli Vakası’nın Demirci Mehmet Efe’nin en yakınındaki adamlarından biri olan Sökeli Ali Efe’nin Denizli’de vurularak öldürülmesiyle başladığını aktaran Gökmen, bunun üzerine Demirci’nin intikam almak gayesiyle Denizli’yi basıp sorgu sual etmeksizin önüne geleni kesip vahşice katlettiği belirtti.

İddia edildiği gibi herhangi bir isyan izine rastlamadığını anlatan Gökmen, Rumların tehciri konusunda destek verenlerin görevleri sona ermesine rağmen Goncalı’ya dönmediklerini, mala ve ırza dokunanların olduğunu, bu nedenle vatandaşın öfkelenerek Sökeli Ali Efe’yi öldürdüklerini, isyan denilen olayın aslında bir namus cinayeti olduğunu kitabında alıntılarla yazdığını söyledi.

Atatürk’ün eseri Nutuk’ta isyan eden illerin isimlerinin tek tek yazıldığını ve Denizli’nin adının geçmediğini kaydeden Gökmen, Denizlililerin maddi ve manevi olarak Milli Mücadeleye yaptıkları katkıların altı çizildi.

Söyleşiye katılanların sorularını da yanıtlayan Ömer Gökmen, kitaplarını imzaladı.