05.10.2022, Çarşamba
13 °C / 24 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Yarım kalan yol inşaatı trafiği felç...

Yarım kalan yol inşaatı trafiği felç ediyor

Haber Merkezi - 2 Mayıs 2022 Pazartesi - 10:48 Yarım kalan yol inşaatı trafiği felç ediyor

Denizli-Ankara karayolunun Organize Sanayi Bölgesi geçişinde trafiği rahatlatmak üzere başlatılan ve müteahhidin aylar önce işi bırakmasıyla yarıda kalan köprülü kavşak ve yol inşaatı, güzergahta yoğun olan trafiği içinden çıkılmaz hale sürüklüyor.

A- A+

Denizli ve Ankara yönünden akan trafiğin Denizli Organize Sanayi Bölgesi Kavşağı’nda durmadan akışını sağlamak üzere planlanan köprülü kavşak, bölgedeki trafiği içinden çıkılmaz hale getirdi. İhalesi 2017 yılında gerçekleştirilen ve “battı-çıktı” olarak adlandırılan inşaat, Çardak 13’ncü Bölge Hududu Yolu ana projesi içine dahil edilerek, çalışmalara 2108 yılı başında başlandı.

MÜTEAHHİT 5 AY ÖNCE İŞİ BIRAKTI

Yüklenicinin firmanın ihalesini 52,9 milyon liraya aldığı projenin bir yıl içinde tamamlanacağı açıklandı. Proje kapsamında Çardak şehir geçişinin yanı sıra, OSB farklı seviyeli kavşağı, 2 köprü, sanat yapıları ve üstyapı çalışmaları yer alacaktı. Bitirme süresi olarak yüklenici firmaya 400 gün süre verildi. Firma daha sonra süre uzatımı istedi. Tüm projede fiziki gerçekleşme yüzde 80’i bulurken yüklenici firma yaklaşık 5 ay önce tüm şantiyelerini kaldırarak iş bıraktı. Firmanın enflasyon nedeniyle artan inşaat maliyetlerinin yanı sıra 67 milyon liranın üzerinde alacağını tahsil edememesi gerekçe olarak gösterildi.

TRAFİK ÇİLESİ YAŞANIYOR

Haberin DevamıReklam

Denizli-Ankara karayolunun yoğun trafiğine bir de OSB’deki fabrikalarda çalışan 30 bin işçiyi taşıyan servis araçlarının da eklenmesiyle tam bir trafik çilesi yaşanıyor. OSB’de sabah ve akşam saatlerinde işe giriş-çıkışlar tam bir eziyete dönüşüyor. Kavşak inşaatının yarım kalması ve geçişin tek şeride düşmesi nedeniyle geçiş süresini uzattıkça uzatıyor. Denizli’de iş dünyası kavşak konusunda CİMER’e şikayette bulundu. Buna rağmen yarım kalan inşaat alanına 5 aydır tek çivi çakılmadı.

ÖZTÜRK: ESKİSİNDEN DAHA KÖTÜ HALE GELDİ

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, yaşanan sorunla ilgili “Günde 40 bin aracın geçtiği yolda inşaat yarım kaldığı için trafik eskisinden daha kötü duruma geldi. İnşaatın neden durduğunu ilgili makamlara sorduğumuzda müteahhidin kış şartlarını gerekçe göstererek iş bırakma hakkı olduğu söylenmişti. Süresi 1 Mart’ta doldu ama inşaat başlamadı. Kamu müteahhidi burada zarar ettiğini gördü ve burayı terk etti. Burası ne zaman faaliyete geçecek? Denizli – Ankara karayolunda çalışmaların bu kadar uzun süre durması ve kamu müteahhitlerinin artan fiyatlar yüzünden zarar etmesi görmezden gelinmemeli. Zaten bu bölgedeki trafik sorunu yüzünden battı-çıktı yapımı ihtiyacı doğmuştu. İnşaat yarım kalınca durum daha da kötü oldu. Şehirlerarası bir yolda bu kadar uzun süre iş yapılmaması kabul edilemez” ifadelerini kullandı.