Vaizlerin fazla çalışma ücretlerine yüzde 100 zam – D20Haber
19.07.2024, Cuma
27 °C / 41 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Vaizlerin fazla çalışma ücretlerine yüzde 100...

Vaizlerin fazla çalışma ücretlerine yüzde 100 zam

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 25 Ağustos 2023 Cuma - 11:49Güncelleme: 25 Ağustos 2023 Cuma - 11:49
Vaizlerin fazla çalışma ücretlerine yüzde 100 zam

Diyanet İşleri Başkanlığında, toplu sözleşme kapsamında hizmet kollarında anlaşma sağlandı. Buna göre, tüm unvanlardaki vaizlerin ulusal bayram ve genel tatil günlerinde fiili olarak çalıştıkları günler için fazla çalışma ücretleri % 100 artırılarak iki katına çıkarıldı.

Diyanet-Sen, Diyanet İşler Başkanlığı ile 1 Ağustos’ta başlayan 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde, hizmet kollarında anlaşmanın sağlandığını duyurdu.

Diyanet-Sen tarafından yapılan açıklamada, tüm unvanlardaki vaizlerin ulusal bayram ve genel tatil günlerinde fiili olarak çalıştıkları günler için fazla çalışma ücretlerinin % 100 artırılarak iki katına çıkarıldığı, ayrıca ramazan ayı fazla çalışma ücretinde de %100 artış yapıldığı belirtildi.

Diyanet-Sen, anlaşma sağlanan maddeleri şöyle sıraladı:

1- Din Hizmetleri Sınıfında yer alan Sözleşmeli İmam Hatip ve Müezzin Kayyımların ek ödeme oranlarında 5 puan artış sağladık.

2- Yaz Kur’an Kurslarında 15 saat olan haftalık ek ders ücreti saatini 20 saate çıkardık.

3- Sözleşmeli Kur’an Kursu Öğreticilerine verilen eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneğinde artış sağladık.

4- Kadrolu Kur’an Kursu Öğreticilerinin yararlandığı gezi, konferans, kurs ve seminerlerde görevlendirilmeleri ve idari izin nedeniyle yerine getiremedikleri dersler için alınan ek ders ücretinden sözleşmeli Kuran Kursu Öğreticilerinin de yararlanmasını sağladık.

5- Yatılı Kur’an Kurslarında görev yapan Kur’an Kursu Öğreticilerinin gece nöbeti ek ders saatini % 30 artırdık.

6- Kur’an Kursu Öğreticilerine eğitim yılı başında öğrenci kaydına ilişkin çalışmalar kapsamında verilen ek ders ücretini % 30 artırdık.

Haberin DevamıReklam
7- Kariyer basamaklarında yer alan “baş” unvanlı kadrolarda görev yapan (Baş vaiz, Kuran Kursu Başöğreticisi, ve Baş İmam Hatip) tüm personelin din hizmetleri tazminatını 10 puan artırdık.

8- Kariyer basamaklarında yer alan “uzman” unvanlı kadrolarda görev yapan ( Uzman vaiz, Uzman Kuran Kursu Öğreticisi, Uzman İmam Hatip, Baş Müezzin) tüm personelin din hizmetleri tazminatını 5 puan artırdık.

9- Vaizlerin din hizmeti tazminatını artırdık.

10- Tüm unvanlardaki vaizlerin ulusal bayram ve genel tatil günlerinde fiili olarak çalıştıkları günler için fazla çalışma ücretlerini % 100 artırarak iki katına çıkardık.

11- Ramazan ayı fazla çalışma ücretini % 100 artış ile iki katına çıkardık

12- Murakıpların din hizmetleri tazminatını 15 puan artırdık.

Ortak Mutabakat Sağlanan Kamu Hakem Kurulunda Görüşülecek Kazanımlar

13- Şube müdürlerinin tazminat oranlarında artış sağladık.

14- Şeflerin ek ödeme oranlarında artış sağladık.

15- 1. Dereceye çıkan tüm kamu görevlilerinin toplu sözleşme süreci içerisinde 3600 ek göstergeden yararlanmasını sağladık.

16- Toplu sözleşme ikramiyesinin aylık ödenmesini sağladık.

17- 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununda değişiklik yapılması konusunda anlaşma sağladık.