08.12.2022, Perşembe
9 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Üniversite öğrencisine Erdoğan’a hakaretten hapis cezası

Üniversite öğrencisine Erdoğan’a hakaretten hapis cezası

Haber Merkezi - 5 Haziran 2022 Pazar - 23:05 Üniversite öğrencisine Erdoğan’a hakaretten hapis cezası

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Twitter üzerinden hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanan üniversite öğrencisi sanık M.B.T. (20) 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

A- A+

Cumhuriyet’ten Mehmet Oflaz’ın haberine göre, Denizli 17. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasına tutuksuz sanık M.B.T. ile avukat Tacettin Çolak katıldı. Duruşmada sanığın üzerine atılı müsnet suçun sabit olduğunu belirtilerek M.B.T.’ye “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan 11 ay 20 gün hapis cezası verildi.

Duruşma sonrası M.B.T.’nin avukatı Tacettin Çolak, “Müvekkilimizin kabul etmediği paylaşım hakkında, herhangi bir bilirkişi incelemesi, teknik araştırma yapılmadı. Buna ilişkin taleplerimiz hukuka aykırı biçimde reddedilerek ceza verilip geçildi” ifadelerini kullandı.

“SİYASAL İKTİDARIN TALEPLERİNE GÖRE…”

“Sosyal medya paylaşımları teyide muhtaçtır” diyen Çolak, sözlerine şöyle devam etti:

“Herkese açık paylaşımların polis tarafından ekran görüntülerinin alınması, cezalandırma için yeterli kanıt oluşturmaz. Eğer bu paylaşımlar kişiler tarafından kabul edilmiyorsa, bilirkişi incelemesi yaptırılması zorunludur. Aksi takdirde suç isnadı şüphe düzeyinde kalır. Ceza hukukunun temel ilkelerinden olan ‘şüpheden sanık yararlanır’ ilkesi gereği sanığa ceza verilmesine olanak yoktur. Ancak yargılama konusu TCK m. 299 olunca mahkemeler hukukun ilkeleri yerine siyasal iktidarın taleplerine göre hareket ettiği örneklerle sıkça karşılaşmaktayız.”

Haberin DevamıReklam

“YARGIÇ ANAYASAYI İHLAL ETMİŞTİR”

Denizli 17. Asliye Ceza Mahkemesi yargıcı bu keyfi kararla Anayasa’nın 90’ıncı maddesini de ihlal etmiştir. Ayrıca duruşmada yaptığımız savunmada da söyledik; kendisi de hakaret üslubu kullanan, siyasi parti başkanı olan birinin ağır eleştirilere tahammül etmesi gerekir. Bu sözümüzün üstünde bir gün geçmeden Tayyip Erdoğan bu kez; Gezi Parkı eylemlerine katılanlara “sürtük” diyerek aynı hakaretamiz üslubuna devam etti. Esasen bu tür yargılamalarda TCK’nin 129’uncu maddesinde öngörülen ‘karşılıklı hakaret’ hükümlerinin uygulanması gerekir.”

YURTTAŞLARA ÇAĞRI

Çolak, hakkında Erdoğan’a hakaret davası açılan yurttaşlara çağrıda bulundu. Çolak, “Erdoğan’ın Gezi Parkı eylemlerine katılan yurttaşlara ‘sürtük’ dediği haberi veya bu konuşmayı TCK m. 129 çerçevesinde mutlaka dava dosyalarınıza koymalıdırlar” dedi.