Tüm Emekliler Sendikasından maaşlara yüzde 96 zam talebi – D20Haber
19.06.2024, Çarşamba
24 °C / 41 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Tüm Emekliler Sendikasından maaşlara yüzde 96...

Tüm Emekliler Sendikasından maaşlara yüzde 96 zam talebi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 6 Ocak 2024 Cumartesi - 16:02Güncelleme: 6 Ocak 2024 Cumartesi - 16:02
Tüm Emekliler Sendikasından maaşlara yüzde 96 zam talebi

Tüm Emekliler Sendikası Denizli Şubesi, basın açıklamasıyla emeklilere verilecek zammın yetersizliğini dile getirerek, en az yüzde 96 oranında artış yapılmasını istedi.

Tüm Emekliler Sendikası Denizli Şubesi üyeleri Candoğan Parkı önünde bir araya geldi ve burada basın açıklaması yapıldı. Şube Başkanı Mesdan Yıldırım, iktidarın yarattığı ekonomik kriz için emeklilerin yaşam lücadelesi verdiğini, ülkeyi yönetemnlerin emekçinin, yoksul halkın yaşadıklarını görmezden geldiğini, diğer yandan yandaş medyanın pembe tablolar çizdiğini ifade etti.

Emekliyi ve halkı yok sayanlara yerel seçimlerde oy vermeyeceklerini söyleyen Yıldırım, enflasyon rakamları nedeniyle de TÜİK’i eleştirdi. “TÜİK şaşırtmadı. Açıkladığı aralık ayı ve yıllık enflasyon gerçeği yansıtmıyor” diyen Yıldırım, şöyle devam etti:

“%96, ARTI 2024 İLK 6 AYI İÇİN ÖNGÖRÜLEN ENFYASYON ORANINDA ARTIŞ OLSUN”

“Artık TÜİK’in bizim nezdinde güvenilirliği yoktur. TÜİK’in, Merkez Bankası Başkanlığının aylar önce açıkladığı enflasyon oranının bir tık altında enflasyon açıklayacağını belirtmiştik. Hiç yanılmadık. TÜİK enflasyonu yüzde 64,77 olarak açıkladı. Bağımsız ve bilim insanlarından oluşan ENAG ise enflasyonu yüzde 127,21 olarak açıkladı. Bağımsız kuruluş olan ENAG ve DİSK-AR’IN verileri bizim çalışmalarımızı doğruluyor. Bize göre, emekli maaşlarına 2024 yılı için en az yüzde 96’lık artışa ilave olarak 2024 yılı ilk 6 ayı için öngörülen enflasyon eklenmelidir. Bu nedenle, biz TÜİK verilerini hiç dikkate almadan direkt olarak iktidara seslenmek istiyoruz. Gerçek enflasyon, emeklilerin, çalışanların, asgari ücretlilerin, gençlerin, kadınların ve halkın yaşadığı hayat pahalılığıdır. Maaş artışları bu kritere göre yapılmalıdır.”

Haberin DevamıReklam
“EMEKLİ MAAŞI, MEMUR MAAŞINA EŞİTLENSİN”

Emeklilerin bir nebze de olsa insanca yaşaması için artık yüzdelik zamların bir anlamı kalmadığını belirten Yıldırım, “Yeni bir anlayışın, yeni bir uygulamanın devreye sokulması gerekir. Yeni yöntemi biz söyleyelim: Emeklilere maaş bağlama oranı, dul ve yetimleri de kapsayacak şekilde değiştirilmeli, taban maaş uygulaması güncellenmelidir. Yıllarını çalışma hayatına vermiş, değer üretmiş, emekli hakkını almış ve emekli olmuş her bireyin taban maaşı, işe yeni başlamış en düşük memur maaşına eşitlenmelidir. Bugün için bu miktar 32 bin lira civarındadır. Prim gün sayısı, prim miktarı, eğitim, ek ödeme vb. kriterler de göz önüne alınarak emekli maaşlarına hak edişler kademe kademe eklenmelidir. Memurlara verilen 8 bin 77 lira yeni artışıyla birlikte, bütün emeklilere de aynı artışın yapılması sağlanmalıdır” dedi.

Yıldırım, 7 bin 500 lira maaş alan emeklilerin tamamına yakınının kök maaşını düşük olduğunu, kök maaş üzerinden bir artış istemediklerini, bunun bir sendrom olarak temmuz ayında yaşandığını sözlerine ekledi.