SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine zamda 2 formül üzerinde duruluyor – D20Haber
02.03.2024, Cumartesi
6 °C / 19 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine zamda 2...

SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine zamda 2 formül üzerinde duruluyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 13 Ocak 2024 Cumartesi - 15:21Güncelleme: 13 Ocak 2024 Cumartesi - 15:43
SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine zamda 2 formül üzerinde duruluyor

SSK ve BAĞ-KUR emeklileri, maaşlarına yapılacak zamla ilgili düzenlemeyi beklerken, artışla ilgili yeni yeni formüller de peş peşe geliyor. Bunlardan sonuncusunda iki farklı formülün masada olduğu bildiriliyor.

Enflasyon rakamları açıklandı, SSK ve BAĞ-Kur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zam belli oldu. Yıllık enflasyonun yüzde 64,77 olarak açıklanmasının ardından memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zam yüzde 49,25 olarak netleşti.

Ancak, bu artışla birlikte memur emeklileri ile SSK ve BAĞ-Kur emeklilerinin maaş artışı arasında yüzde 12’yi bulan bir fark ortaya çıktı. Bu da milyonlarca emeklinin tepkisine yol açtı.

Yaklaşan seçimler öncesinde iktidar tepkiyi sonlandıracak formüller bulup, maaş artışını beklenen seviyeye çıkarmanın yollarını arıyor.

Bu konuda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın koordinasyonunda ilgili bakanlıklar tarafından çalışma yapıldı. Halen 7 bin 500 lira olan en düşük emekli maaşının yükseltilmesi için son sözü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan söyleyecek.

Maaş zammıyla ilgili seçeneklerden birisi, ocak itibarıyla SSK ve BAĞ-KUR emeklisine yaklaşık yüzde 12 ek artış verilerek, memur emeklisine yapılan artışla eşitlenmesi.Üzerinde durulan bir başka formül de, ek yüzde 12’lik artışın bir bölümünün ocakta, diğer bölümünün de temmuzda maaşlara yansıtılması.