SGK çalışanları EYT nedeniyle artan iş yükünden şikayetçi – D20Haber
29.05.2024, Çarşamba
15 °C / 29 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. SGK çalışanları EYT nedeniyle artan iş...

SGK çalışanları EYT nedeniyle artan iş yükünden şikayetçi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 30 Mart 2023 Perşembe - 23:03Güncelleme: 30 Mart 2023 Perşembe - 23:03
SGK çalışanları EYT nedeniyle artan iş yükünden şikayetçi

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Şube Başkanı Yusuf Yurdakul, EYT düzenlemesinin ardından gelinen nokta itibariyle sosyal güvenlik emekçilerinin katbekat aşan bir iş yüküyle baş başa bırakıldığını belirtti.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için yapılan düzenlemenin ardından SGK’da iş yoğunluğu artarken, kurum çalışanları artan iş yüküne karşı seslerini duyurmaya çalışıyor. SGK İl Müdürlüğü önünde 3 haftadır eylem yaparak karşı karşıya bulundukları çalışma ortamını aktarmaya çalışan BES üyeleri, bir kez daha basın açıklamasıyla dikkatleri çekmek istedi.

“KAMUDA EN AZ ÜCRETİ SGK ÇALIŞANLARI ALIYOR”

BES Denizli Şube Başkanı Yusuf Yurdakul, sosyal güvenlik emekçilerinin kamuda en az ücret alarak yoksul yaşamaya mahkum edildiğini, bunun yanında mobbing haline gelen ağır iş yükü ile baş etmeye çalıştıklarını söyledi. Yurdakul, şunları kaydetti:

“Sendikaların yoğun itirazına rağmen çıkarılan emeklilik düzenlemesinin yarattığı yaş mağduriyetini gidermek için çıkarılan ve hiçbir yapısal düzenleme ve önlem alınmamdan alelacele uygulamaya konulan düzenleme neticesinde sosyal güvenlik emekçileri ağır bir angaryayla baş başa bırakılmış durumdadır.

Yasal düzenleme daha kamuoyu ile paylaşılmadan Sosyal Güvenlik Merkezlerinin önünde hizmet borçlanması talebiyle uzun kuyruklar oluşturmuştur. Bugün gelinen nokta itibarıyla sosyal güvenlik emekçileri normal iş yükünü katbekat aşan bir iş yüküyle baş başa bırakılmıştır.

Haberin DevamıReklam




Bu yoğunluğun mevcut personelle karşılanmasının mümkün olmadığını ve başta Çalışma ve Soysal Güvenlik Bakanlığı olmak üzere kurum yetkililerini acil yeni personel alımı yapmaya davet ediyoruz. Aksi takdirde artık hayatın olağan akışına aykırı bir şekilde sürekli çıkarılan vergi ve prim aflarıyla beraber diğer işlerini de yetiştirilmesinin mümkün olmadığının altını bir kez daha çizerek bu ağır çalışma koşullarına artık yeter diyoruz.”

TALEPLERİNİ SIRALADI

Basın açıklamasında taleplerine de değinen Yurdakul, SGK çalışanlarının isteklerini şöyle sıraladı:

1-Sosyal güvenlik kurumu emekçileri olarak 2012 yılında haksız ve hukuksuz bir biçimde kesilen ve mahkeme kararına rağmen halen ödenmeyen ikramiyelerimizi ve diğer ek ödemelerimizi geriye dönük istiyoruz.

2-Sosyal Güvenlik Kurumu Ek Ödeme Yönetmeliği’nde yer alan ek ödeme puanlarına 100 er puan eklenmesini istiyoruz.

3-Ek gösterge düzenlemesinde SGK çalışanlarına da 3600 ek gösterge istiyoruz.

4-Aynı Hazine ve Maliye Bakanlığında olduğu gibi, kurum içi uzmanlık kadrolarının ihdas edilmesini ve sosyal güvenlik tazminatı ödenmesini talep ediyoruz.

5-Ücretsiz yemek hizmeti istiyoruz.