08.10.2022, Cumartesi
13 °C / 23 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Savaştan kaçıp Denizli’ye geldi, 2 çocuğuyla...

Savaştan kaçıp Denizli’ye geldi, 2 çocuğuyla yaşam mücadelesi veriyor

Haber Merkezi - 2 Mayıs 2022 Pazartesi - 10:30 Savaştan kaçıp Denizli’ye geldi, 2 çocuğuyla yaşam mücadelesi veriyor

Rusya-Ukrayna savaşının vatandaşlarından ettiği yüzbinlerce aile farklı ülkelere kaçıp yaşam mücadelesi veriyor. Bunlardan birisi de 2 çocuğuyla Denizli’ye gelen 27 yaşındaki Albina Leontieva. Bombalama nedeniyle neyi varsa kaybeden genç kadın, halısı bile olmayan evde hayata tutunmaya çalışıyor.

A- A+

Kiev’de yaşayan ve Ruslar tarafından kaldıkları bölgenin bombalanmasıyla ülkesinden kaçıp 2 yaşındaki oğlu Gozdey ve 6 yaşındaki Matvey’i Türkiye’ye, daha sonra da Denizli’ye geldi. Savaş nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kalan genç kadın, “Çocuklarım burada güvende önemli olan bu” dedi.

YAŞAMA TUTUNMAYA ÇALIŞIYOR

Evlerinin bombalanmasından sonra 20 gün sığınaklarda yaşadıklarını belirten Leontieva bir tanıdıkları aracılığı ile Denizli’ye geldiklerini söyledi. Akkonak Mahallesi’nde bir çatı katına yerleşen Leontieva, “Bütçem yettiği kadar yaşam malzemesi aldım. Birkaç tabak, kaşık çatal alabildim. Çocuklarıma bir yatak, kendime bir yatak, masa ve sandalye alabildim. Yardım bekliyorum. Çocuklarımın ve kendi sağlığı için şimdilik burada yaşamaya başladık. Ukrayna’da hiçbir yaşam yeri kalmamıştı” diye konuştu.

Haberin DevamıReklam

EŞİ ÜLKESİNDE KALDI

Eş Valeriy Leantiev’in ülkesini savunmak için kendileriyle gelmediğini ve cephede savaştığını kaydeden “Orada savaş sadece askerler arasında değil. Ruslar çocuk, kadın, yaşlı gözetmeksizin herkesi öldürdüler. Her yeri yok ettiler. Onlar savaşmaya değil Ukrayna halkının yaşamlarını bozmaya gelmişler. Önlerine çıkan herkesi öldürmek istiyorlar. Orada her yer yıkılmış durumdaydı” ifadelerini kullandı.

Çocuklarının en çok babaları ile vakit geçirdiğini ve devamlı onu sorduğunu ifade eden Leontieva, eşinin asker olarak ülkesini savunmak üzere savaşa katıldığını, kendisiyle zaman zaman telefonla görüşebildiklerini sözlerine ekledi.