08.10.2022, Cumartesi
13 °C / 23 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Proje yarım kaldı, borular çalındı ve...

Proje yarım kaldı, borular çalındı ve yandı

Haber Merkezi - 12 Mayıs 2022 Perşembe - 15:23 Proje yarım kaldı, borular çalındı ve yandı

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde, DSİ’nin ödenek olmadığı gerekçesiyle tamamlayamadığı projenin bir parçası olan borulardan bir kısmının çalındığı, bir kısmının da yangınlarda zarar gördüğü bildirildi,

A- A+

Pamukkale Ovası’na su sağlayan Bereket Sulama Birliği, bölgedeki sulamanın basınçlı sistemle yapılmasını amacıyla proje hazırladı. Proje, 2017 yılında onaylandı. Bir yıl sonra sulama birlikleri yönetimlerinin DSİ’ye geçmesinin ardından 20 milyon liralık ödenek ayrılan projede hidrant çalışmaları yürütüldü. Döşenecek borular sahaya getirilerek birleştirilmeye başlandı. Ancak, covid-19 salgını ve ödenek yetersizliği nedeniyle durdu.

HIRSIZLAR BORULARA GÖZ DİKTİ

Bu arada, bir yıldır çalışmanın olmadığı bölgedeki boruların bir kısmının hırsızlar tarafından öne sürüldü. Üreticilik yapan Serkan Tüğdür ise, otluk alanlarda çıkan yangınlar nedeniyle boruların bir kısmının da yanarak zarar gördüğünü söyledi. Tüğdür, şunları kaydetti:

Haberin DevamıReklam

“Proje çiftçiler için çok faydalı olacaktı. Ovada meyvecilik yaygın. Basınçlı sistem ile damla sulamaya geçilecekti. Ödenek kısıtlığından dolayı önce hidrant aralıklarını açtılar. İtiraz ettik yeniden projelendirildi. Bu yıl hiç ödenek ayrılmadı. Borular dışarıda kaldı. Bu milli servettir. Eğer ödenek yoksa boruların toplanarak güvenli bir yere alınması gerekirdi. Borular aynı zamanda çalınıyor. Yazıktır bu bizim paramız.”

ARPACI’DAN “PROJE TAMAMLANSIN” ÇAĞRISI

CHP Pamukkale İlçe Başkanı Arda Arpacı da sulama mevsiminde yaşanan sıkıntılara dikkat çekerek, “Uzun süre ödenek yetersizliğinden dolayı proje hayata geçmedi. Geçen yıl ödenek çıktı ve çalışmalar başladı. Fakat bir yıldır burada çalışma yapılmıyor. Otların kurumasıyla kış aylarında buradaki borular yandı. Bu milli servettir. DSİ yetkililerine sesleniyoruz. Borular hızla döşensin. Döşenmeyecekse, bütçeleri yoksa borular buradan kaldırılsın” dedi.

46 BİN DÖNÜM TARIM ALANI PROJEYİ BEKLİYOR

Basınçlı sulama sistemi bölgedeki 46 bin dönüm tarım arazisine düzenli sulama olanağı sağlayacak. Mikro klima özelliğine sahip Pamukkale Ovası’nda 19 çeşit meyve üretiminin yanı sıra diğer tarım ürünleri yetiştiriliyor. Üretimin yüzde 90’ı ihraca gidiyor. Bölge üreticileri ürünleri için son 8 yıldır Global Gate sertifikası alıyor.