Prof Dr Görür: Acıpayam Fayı büyük deprem üretebilecek kapasitede – D20Haber
23.04.2024, Salı
15 °C / 33 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Prof Dr Görür: Acıpayam Fayı büyük...

Prof Dr Görür: Acıpayam Fayı büyük deprem üretebilecek kapasitede

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 26 Mart 2024 Salı - 15:02Güncelleme: 26 Mart 2024 Salı - 15:04
Prof Dr Görür: Acıpayam Fayı büyük deprem üretebilecek kapasitede

Denizli’ye deprem uyarısı. Ünlü deprem bilimci Prof Dr Naci Görür, Muğla-Köyceğiz merkezli 4 büyüklüğündeki depremin ardından “Bu deprem haritada görüldüğü gibi, KD-GB doğrultuda uzanan Acıpayam Fay Zonu üzerinde. Bu zon çok daha büyük deprem üretebilecek kapasitede” açıklamasını yaptı.

Birinci derece deprem kuşağında bulunan ve fay hatları üzerinde kurulu 24 ilden biri olan Denizli için uyarılar gelmeye devam ediyor. Bu kez uyarıda bulunan isim kısa bir süre önce Denizli’de depremle ilgili bilgilendirmede bulunan Prof Dr Naci Görür oldu.

Komşu ilde bugün meydana gelen depremin ardından Prof Dr Görür, sosyal medya hesabından “Arkadaşlar, bugün Karaçam-Köyceğiz/Muğla’da 4,0 deprem oldu. Bu deprem haritada görüldüğü gibi, KD-GB doğrultuda uzanan Acıpayam Fay Zonu üzerinde. Bu zon çok daha büyük deprem üretebilecek kapasitede” paylaşımını yaptı.

ACIPAYAM 5 YIL ÖNCE DEPREM FELAKETİNİ YAŞAMIŞTI

Prof Dr Görür’ün dikkat çektiği Acıpayam’da 5 yıl önce iki deprem olmuştu. 20 Mart'taki depremin büyüklüğü kayıtlara 5.7 geçerken, 31 Mart'taki depremin büyüklüğü de 5,1 olarak açıklanmıştı.

Aynı yıl 8 Ağustos'ta Bozkurt'ta 6 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş, bu 2019 yılının en büyük depremi olarak kayıtlara geçilmişti.