03.02.2023, Cuma
2 °C / 11 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. PAÜ Hastanesinde %10 ücret artışına karşı...

PAÜ Hastanesinde %10 ücret artışına karşı eylem yapıldı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 19 Ocak 2023 Perşembe - 19:51Güncelleme: 19 Ocak 2023 Perşembe - 19:51
PAÜ Hastanesinde %10 ücret artışına karşı eylem yapıldı

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesinde görevli sağlık çalışanlarına hastane yönetimi tarafından yüzde 10 ücret artışı önerildi. Bu teklife tepki gösteren Sağlık-İş üyesi üyeleri hastane önünde eylem yaparken, Sağlık-İş Genel Başkanı Hakan Toy ve Sağlık-İş Genel Başkan Yardımcısı Adem Sarıçoban da açıklamada bulundu.

PAÜ Hastanesinde görev yapan Sağlık-İş üyelerine asgari ücretin üzerine yüzde 10 ücret artışı önerildi. Yapılan hesaplamayla 341 lira dolayında bir artış öngören teklife sendika üyeleri tepki gösterdi. Sağlık çalışanları, hastane yönetiminin toplu iş sözleşmesi sürecinde sunduğu teklife karşı hastane önünde eylem yaptı, kurumun teklifini gözden geçirmesini isteyip, süre verdi.

Eyleme Sağlık-İş Genel Başkanı Hakan Toy ve Sağlık-İş Genel Başkan Yardımcısı Adem Sarıçoban da destek verdi.

TOY: BAHŞİŞ DEĞİL İNSANCA YAŞAYACAĞIMIZ ÜCRET İSTİYORUZ

Sağlık-İş Genel Başkanı Hakan Toy, burada yaptığı konuşmada, “Yıllarca taşeronda ezildik. Kadroya geçtik, kabullenilmedik. Biz artık kamu işçisiyiz, bunu herkes öğrenecek. Burası kimsenin holdingi, kendi işyeri değil” diyerek, şunları söyledi:

Haberin DevamıReklam

“Bizim istediğimiz bahşiş değil. İnsanca yaşayacağımız ücret istiyoruz. Canla başla çalışıyoruz, karşılığını istiyoruz. Biz adalet istiyoruz. İşçilerimizi yok sayan bir teklifle karşılaştık. Masada şunu söyledik: Bu bir teklif değildir, değerlendirmeye bile almıyoruz. Yeni bir gün aldık. Sürecimiz devam ediyor. Revize edilerek sizlere yakışır bir ücret olması için son uyarımızı yaptık. 7’sine kadar günceleme yapılacak, sizlerin hakkını alacağız. Sizin hakkınızı masada bırakmayacağız. Burada huzuru bozanların biz de huzurunu bozarız. Pandemide canımızı ortaya koyduk. İşlerine geldiğinde ‘taşeron’ dediler. İşlerine geldiğinde ‘siz memur değilsiniz, siz sağlık çalışanı değilsiniz’ dediler.”

SARIÇOBAN: YAPILAN TEKLİF KOMİK

Sağlık-İş Genel Başkan Yardımcısı Adem Sarıçoban ise, PAÜ Hastanesinin bir kamu iş yeri olduğunu, dolayısıyla kamu işçinin hak ettiği maaşın verilmesini istediklerini belirtti. Sarıçoban, “Yapılan teklif komikti, değerlendirmeye bile almadık. Ayın 7’sine kadar süre verdik. Maalesef işveren vekilleri bizi dünkü sendikayla karıştırıyorlar. Karşılarında her şeyi kabul eden, her şeye ‘evet’ diyen dünkü sendika yok. Bunu bilsinler. Karşılarında işçinin hakkını savunan, alın terinin hakkını savunan sendika var” dedi.