04.10.2022, Salı
16 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Fen Fakültesi Dekanı Kaska: MilyonFest’in iptali...

Fen Fakültesi Dekanı Kaska: MilyonFest’in iptali doğru karar

Haber Merkezi - 26 Ağustos 2022 Cuma - 13:56 Fen Fakültesi Dekanı Kaska: MilyonFest’in iptali doğru karar

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Fakültesi Dekanı ve DEKAMER Proje Yürütücüsü Prof Dr Yakup Kaska, iptali tartışma yaratan Fethiye MilyonFest ile ilgili yaptığı açıklamada, kaymakamlığın iptal kararının doğru olduğunu savundu.

A- A+

Türkiye genelinde peş peşe alınan festival iptali kararlarına son olarak Muğla’nın Fethiye ilçesinde düzenlenecek olan MilyonFest etkinliği de eklendi. İptal kararı geniş kitlelerin tepkisini çekerken, Denizli’den bir isim iptal kararının doğru olduğunu söyledi.

“FAALİYET YAPILAMAYACAĞINI BEYAN ETMİŞTİK”

İptal kararıyla ilgili AA’ya konuşan PAÜ Fen Fakültesi Dekanı ve Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Proje Yürütücüsü Prof Dr Yakup Kaska, “Daha önceki yıllarda da bu bölgelerde yuvaların tespit edilmesi durumunda benzer faaliyetlerin yapılamayacağını beyan etmiştik” ifadelerini kullandı.

Fethiye’de 1-4 Eylül’de düzenlenmesi planlanan MilyonFest etkinliğiyle ilgili açıklamada bulunan Kaska, merkezdeki gönüllülerin etkinliğin yapılması planlanan Fethiye Belediyesi tarafından işletilen İnlice Plajı’nda incelemelerde bulunduğunu söyledi.

Haberin DevamıReklam

Hatay’dan Muğla sınırına kadar olan kumsallarda mayısta başlayan yuvalamanın temmuz ayından itibaren yavru çıkışıyla devam ettiğini aktaran Kaska, “Yavru çıkışları eylül sonuna kadar devam ediyor. Daha önceki yıllarda da bu bölgelerde yuvaların tespit edilmesi durumunda benzer faaliyetlerin yapılamayacağını beyan etmiştik. Bu sene de her ne kadar iki yuvamızı tespit etmiş olsak da yavru çıkış döneminde başka yuvaların bulunma ihtimali de yüksek. Çünkü biz burayı 2 haftada bir, bazen 3 haftada bir ziyaret ederek yuvaları tespit ediyoruz” diye konuştu.

“VALİLİK VE KAYMAKAMLIK DOĞRU KARAR ALDI”

Kaska, ülkenin Bern Sözleşmesi gibi Avrupa’nın yaban hayatının korunmasıyla ilgili sözleşmelere taraf olduğu için bölgede koruma faaliyetlerinin desteklendiğini dile getirdi.

Muğla Valiliği ile Kaymakamlığın festivalle ilgili doğru karar aldığını vurgulayan Kaska, “Geçtiğimiz yıllarda Mersin ve başka iller ile bölgelerde de benzer faaliyetler iptal edilmişti. Bu nedenle tekrar ediyorum, mayıs başından eylül sonuna kadar kumsal olan bölgelerde, deniz kaplumbağalarının yuvalarının olduğu bölgelerde benzer faaliyetler planlanmazsa bu tip çekişmelerin de önüne geçmiş oluruz” ifadelerini kullandı.