28.11.2022, Pazartesi
6 °C / 13 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Bakan açıkladı, bu yaz yasak geri...

Bakan açıkladı, bu yaz yasak geri geliyor

Haber Merkezi - 22 Nisan 2022 Cuma - 10:17 Bakan açıkladı, bu yaz yasak geri geliyor

Yangın riskinin arttığı yaz aylarında ormanlık alanlara giriş yasağı uygulanacak. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, konuyla ilgili “Vatandaşlarımızın piknik alanı olarak kullandıkları yerlerde bazı tedbirleri almak durumdayız” açıklamasını yaptı.

A- A+

Sıcaklığın arttığı, nem oranının düştüğü dönemler ormanlar için büyük risk oluşturuyor. Geçen yıl yaşanan yangın felaketlerini dikkate alan Tarım ve Orman Bakanlığı, yaz aylarında ormanlık bölgelere girişle ilgili yasak kararları aldı.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, 2021’nin temmuz ayında başlayan yangınlarda sadece orman ağaçların değil, ormandaki canlılar da bunun bedelini ödediğini belirterek, ormanı yangınlar çıkmadan, proaktif olmak adına, tedbirleri almak gerektiğini ifade etti. Kirişci, şunları kaydetti:

Haberin DevamıReklam

“Burada da geçtiğimiz yılki tecrübeden hareketle AFAD Başkanlığında bir koordinasyon içinde bu faaliyetlerin yürütülmesi yürürlükte. Bu çerçevede de Orman Genel Müdürlüğü olarak bir 40, 20, 40’ımız var. Hava sıcaklığı 40 derecenin üzerine çıkarsa veya rüzgarın hızı 40 kilometre saatin üzerine çıkarsa, bir de havanın rutubeti yüzde 20’nin altına düşerse bu orman açısından büyük bir risk. Akdeniz ve Ege’de olduğu gibi, bütün bölgelerimiz ve illerimiz için tehdit ve risktir. Yangını söndürmek için yeterli araç ve gereciniz var. Orman yangınlarının olmaması için de bir takım tedbirler almak durumundayız. Böyle tarihlerde orman alanlarına girişi yasaklayacağız. Bu da olması gereken bir uygulama. Vatandaşlarımızın piknik alanı olarak kullandıkları yerlerde bazı tedbirleri almak durumdayız.”