DBB Meclisi’nde Çavuşoğlu ile Değirmenci’nin demokrasi polemiği – D20Haber
23.05.2024, Perşembe
19 °C / 31 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. DBB Meclisi’nde Çavuşoğlu ile Değirmenci’nin demokrasi...

DBB Meclisi’nde Çavuşoğlu ile Değirmenci’nin demokrasi polemiği

A- A+
Engin ÜNAL / D20HABER
Yayınlanma: 15 Mayıs 2024 Çarşamba - 07:44Güncelleme: 15 Mayıs 2024 Çarşamba - 07:47
DBB Meclisi’nde Çavuşoğlu ile Değirmenci’nin demokrasi polemiği

Denizli Büyükşehir Belediye (DBB) Meclisinde, Başkan Bülent Nuri Çavuşoğlu ile AK Parti Grup Başkanvekili Ali Değirmenci arasında “demokrasi” polemiği yaşandı. Çavuşoğlu’nun birliklere üye seçimi konusunda istişare yapılmasıyla ilgili “AK Parti Grubu’nda demokrasi adına güzel gelişme” sözlerine Değirmenci, “CHP’den Demokrasi dersi alacak bir grup değiliz” yanıtını verdi.

DBB Meclisinin mayıs ayı toplantıları ilk oturumunda gündemde yer alan maddelerden birisi de çeşitli birliklerde Denizli’yi temsil edecek üyelerin belirlenmesine ilişkin yapılan seçimdi. Bu seçimlerde AK Parti Grubu aday göstermedi, CHP’li adaylara da ret oyu verdi.

Bunun üzerine DBB Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu’nun ret oyuyla ilgili gerekçelendirme istemesi polemiğin de fitilini ateşledi. İşte Çavuşoğlu ile Değirmenci arasındaki “demokrasi” polemiği

Çavuşoğlu: Seçimler için isim bildirmiyorsunuz, oylamada reddetmenizi gerekçelendirirseniz seviniriz Sayın Başkan.

Değirmenci: Toplantı öncesi Cumhuriyet Halk Partisi Grup başkanvekili ile istişare yaptık. “Birliklere üye seçiliyor, meclis üyelerinden seçilmesine destek veriyoruz. AK Parti’nin üye hakkı olacak mı?” diye sorduğumda buralarda görev yapacak üyeleri belirledikleri cevabı verildi. Siyasi nezaket gereği buralarda AK Partili arkadaşlarımıza kontenjan açılmış olsaydı oy kullanırdık.

Osman Bartal: Evet, istişarede bulunduk ama bir konuyu atladı. Seçimi nasıl yapacağımız sordu, ben de üyeleri belirlediğimizi söyledim. “Nasıl belirlediniz” diye sordu. “Sizin uygulamalarınız neyse o şekilde yaptık” dedim

Çavuşoğlu: Bu da güzel bir gelişme. AK Parti Grubunda demokrasi adına bir gelişme biz açımızdan mutluluk kaynağı.

Haberin DevamıReklam
Değirmenci: Cumhuriyet Halk Partisi’nden demokrasi dersi alacak bir grup değiliz. AK Parti iktidardır, 2004’ten bu yana da Denizli Büyükşehir Belediyesinde 4 dönem AK Partili başkanlar görev yapmıştır. 31 Mart’ta Denizli halkı zatıalinizi tercih etmiştir, size başarılar diliyorum.

Çavuşoğlu: Siyaset ve demokrasi kısa soluklu bir şey değildir. Uzun soluklu bir sürece saridir ki, demokrasi anlamında ders vermek niyetinde değiliz. Ama en azından siyasetin gelmişiyle geçmişiyle uzun yıllardır her toplantıda bahsettiğiniz gibi, bu masada oturan arkadaşlarımızdan biri olarak geçmiş tecrübelerinizin geleceğe ışık tutması gerekir. Geçmişteki tecrübelerinizi burada paylaşırsanız en azından usulde bir yanlış yapılıyorsa o usullerde değişikliği biz isteriz. Ama anladığım kadarıyla geçmişe dayanan usul bu şekilde ilerlemiş ki, arkadaşlar da aynısını uygulamışlar. Ben polemik konusu olsun diye değil yaşanan süreci özetledim. Arkadaşlarımız usullerinizin tamamını örnek almışlar. Bugün yapılan bir işlem varsa daha önce yapılandan örnek alınmasıdır. Bugüne kadar hep iktidar seçmiş, muhalefet bakmış. Arkadaşlar da onu öyle önermişler ama bir daha ki sefere daha hassas olacağız. Görüyorum ki demokrasi olan, paylaşmaya olan, dayanışmaya olan özlem her geçen gün büyüyor.