Mimarlar Odası Şubesinden Zolan mesaj: Büyükşehir binasının projesi hazır – D20Haber
20.05.2024, Pazartesi
18 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Mimarlar Odası Şubesinden Zolan mesaj: Büyükşehir...

Mimarlar Odası Şubesinden Zolan mesaj: Büyükşehir binasının projesi hazır

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 24 Mart 2023 Cuma - 13:05Güncelleme: 24 Mart 2023 Cuma - 13:33
Mimarlar Odası Şubesinden Zolan mesaj: Büyükşehir binasının projesi hazır

Mimarlar Odası Denizli Şubesi, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın yeni bir hizmet binası yapılacağını açıklaması üzerine “proje hazır, yeni bir proje için harcama yapmayın” mesajını gönderdi.

Mimarlar Odası Denizli Şubesi Yönetim Kurulunun açıklamasında, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın depreme dayanıksız olan hizmet binasının yıkılıp, otopark alanında yeni bir binası yapılacağı bilgisini kamuoyuyla paylaştı anımsatılarak, şöyle denildi:

“2008 Aralık ayında Denizli Belediyesi, Mimarlar Odası Denizli Şubesinin yarışma projesinin açılması sürecinde sekretarya ve şartname hazırlığında sunduğu katkılar ile yeni hizmet binası ve çevresinin planlanması amacı ile yarışma düzenlemiştir. 274 projenin teslim edildiği yarışmada dönemin Belediye Başkanı Sayın Nihat Zeybekçi’nin deyimi ile her biri birbirinden güzel 274 proje yarışmaya katılmıştır. 11 Nisan’da Anemon Otel’de bilimsel toplantı töreninin yapıldığı yarışmada Seden Cinasal Avcı, Bilge Gülen’e ait olan proje birinciliği elde etmişti. Ardından projeye uygun olarak şu an Denizli Büyükşehir Belediyesi Otoparkı olarak kullanılan alanın istimlak çalışmaları başlatıldı. O dönemde bina geri çekilerek Çınar Meydanı’nın genişletilmesi de projede öngörülmüş ve yarışmayı açan idare olan Denizli Belediyesi tarafından da kabul edilmişti.

Haberin DevamıReklam
Kısaca Denizli Belediyesi Hizmet Binası elde edebilmek adına düzenlenen yarışma sürecini özetledik. Kaldı ki 2009 yılında yapılan yarışma Denizli Belediyesi Hizmet Binası elde etmek adına açılan ilk yarışma değildir. 1978 yılında gene aynı sebeple bir yarışma yapılmış, birinciliği proje müellifi Orhan Dinç’in aldığı proje uygulanmadan rafa kaldırılmıştır. 2009 yılındaki projenin akıbetinin aynı olmaması en büyük isteğimizdir.

Mimarlar Odası Denizli Şubesi olarak kamu binalarının yarışma ile elde edilmesinin önemini vurguluyor ve yeni bir Denizli Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası yapılacak ise kamunun kaynaklarının boşa harcanmaması adına da mevcutta var olan projenin uygulanmasının, ihtiyaca cevap vermiyor ise revize edilerek kullanılmasının gerekliliğini tekrar tekrar hatırlatıyoruz.

Ve Denizli Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası depreme dayanıklı hale getirilirken, kentte yaşayan halkın binalarının güvenli olup olmadığının da bir an evvel tespit etmesi gerekliliği de unutulmamalıdır.”